Gündem

Adana Kent Hastanesi’nden salgınla çabaya büyük katkı

Adana Kent Hastanesi'nden salgınla çabaya büyük katkı

Tüm dünyayı tesiri altına alan korona virüs salgınıyla ülke genelinde yoğun gayret verilirken, Adana Kent Eğitim ve Araştırma Hastanesi, teçhizatı, mimarisi ve sıhhat takımıyla sıhhat sistemindeki yükün büyük kısmını kaldırıyor. Başhekim Doç. Dr. Koray Daş, “Sağlık Kurumunun mimarisi bize avantaj sağladı. Şu an 1 blok pandemi kısmına bölmüş gidişatta. Sıradan bir hastanede ancak katları ayırabilirsiniz ama burada blokları ayırarak bütün hakimiyetli ayrı bir sağlık kurumu gibi kullanabiliyoruz. Ayrıca sağlık kurumumuzda kurulan tanı laboratuvarında da süratlice testlerimizi yapıp hasta idaresini basitleştiriyoruz” dedi.

Türkiye’de ilk hadisenin görüldüğü 11 Mart tarihinden bu yana tam hazırlıklarını süratlice bitirerek Covid hastalarını kabul eden Adana Kent Sağlık Kurumunda 7 blok bulunuyor ve 1 bloğunu tamamen korona virüs hastalarına ayırmış gidişatta. Değişik 6 blokta rutin sıhhat hizmetleri sürerken korona virüs hastalarına bölen bloka giriş ve çıkışlar özel elektronik kart ile yapılıyor. Böylece de virüse tutulmuş hastaların kimseye teması olmadan rehabilitasyonuna başlanıyor.

Ayrıca hastanede şehirdeki ikinci Covid-19 laboratuvarı da hizmet veriyor. Misyonlu hekimler laboratuvarda 7 gün 24 saat test yapıyor. İHA takımının izinle girdiği Adana Kent Eğitim ve Araştırma Hastanesi pandemi yoğun bakım servisindeyse hemşire ve hekimler özel giysileriyle hastalarla yakından ilgileniyor. Ayrıca serviste uyuyan korona virüs hastalarının da olumsuz tazyikli odalarda rehabilitasyonuna devam ediliyor.

“Sağlık Kurumu mimarisi avantaj sağladı”

Başhekim Doç. Dr. Koray Daş, İHA muhabirine yaptığı söylemede, tedbirleri çok süratli ve erken aldıklarını belirterek, “Sağlık Kurumumuz 7 blok toplamda. Bloklar biçiminde olması da bize burada avantaj sağladı. 1 bloğumuzu süratli bir biçimde değişik hastalarımızdan uzakta korona virüs hastalarına ayırdık. Bloğumuzun giriş ve çıkışlarını hakimiyetli hale getirdik. Enfeksiyon ihtiyatlarımızı çok daha rahat aldık. Sağlık Kurumumuzun laboratuvar ve görüntüleme kapasitesi açısından da bunlara uygun olması neticeyi o bloğu bu açıdan da ayırmış olduk. Daha tehlikesiz alanlar oluşturduk. Mimari bize avantaj sağladı” diye konuştu.

Sıradaki Haber :  Enkaz başında ağlayan görevli şimdi de yardım deposunda çalışıyor

Hastaların tam rehabilitasyonu tek yerde

Tüm kısımların hastanede olmasının da avantaj sağladığını kaydolan Daş, “Sıhhat personeli kalitelerinin de yeterli olması bakımından bu hastaların başka sağlık kurumulara gitmesine gerek kalmıyor. En ufak bir lüzum için dahi bir sağlık kurumundan başka sağlık kurumuna taşınması tehlike. Hastalara tam rehabilitasyonların aynı hastanede verilebilmesi de zafere erişmek için ehemmiyetliydi. Bunu da rahat bir biçimde sağlayabildik” ifadelerini kullandı.

“Bir blok pandemi bölümünü ufaladı”

270 yoğun bakım yatağı olduğunu ancak sağlık kurumunun mimari yapısı ve teknolojik ekipman avantajlarından dolayı tüm servislerin yoğun bakıma çevrilebileceğini belirten Koray Daş, şunları kaydoldu:

“Bu alt yapımız hazır gidişatta. Çok ufak donanım dayanaklarıyla kısa vakitte yoğun bakıma çevirebiliyorsunuz. Biz de hatta bu avantajı kullandık. Hemen 40 yataklı yeni yoğun bakım açtık. 40 daha açabilirdik ama gerekmedi şu anda. Allah korusun ülkemizde salgının hakimiyetten çıkması ve yeni facialarla karşılaşılması gidişatında yoğun bakım lüzumun böyle süratlice çözüme kavuşması biz doktorların elini çok hafifletiyor. Biz burada çok stres yaşamadık sarihçesi. Şu an bir blok pandemi kısmına bölmüş gidişatta. Şayet olaylar yükselirse değişik bloğu da hemen pandemi kısmına ayırabiliriz. Biz blok blok gidebiliriz. Sıradan bir hastanede ancak katları ayırabilirsiniz ama burada blokları ayırarak bütün hakimiyetli ayrı bir sağlık kurumu gibi kullanabiliyoruz.”

Covid-19 tanı laboratuvarının da kurulmasının büyük katkı sağladığını belirten Doç. Dr. Koray Daş, “Şimdi süratli bir biçimde testleri yapıyoruz. Hasta yönetimi basitleşiyor. Aynı zamanda etraftan gelen muayenelerin kimilerinin yükünü Millet Sıhhati Laboratuvarının üzerinden alarak bu anlamda da lüzumlu yardımı vermiş oluyoruz” dedi.

Umutcan İşledici – Elif Ayşenur Bay

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı