Gündem

Almanya’da polis maske takmadı diye Türk gencin burnunu kırdı

Almanya’da polis maske takmadı diye Türk gencin burnunu kırdı

Almanya’da korona virüs salgını ile gayrette alınan tedbirler kapsamında, toplu taşımada maske kullanma lüzumluluğu getirilmişti. Köln’de yaşayan Volkan Koyugöz, iftara yetişmek için tren istasyonuna ivediden maskesiz girince polis şiddetine maruz kaldığını iddia etti. Polis tarafından tartaklanıp darp edildiğini söyleyen Koyugöz, “İş dostumla alışverişteydim. Hedefliydim iftar müddetine az kalmıştı. Son treni tutmaya çalışıyorduk, telaşlıydık. Tren garına varmadan evvel polis memuru beni haykırarak uyardı. Maskemi takmamı istedi. Ben de tamam takarım dedim” biçiminde konuştu. Maskesini çantasından çıkarıp taktığını söyleyen Koyugöz, “Tren garına girdim sağıma soluma baktım kimse maskesini takmamıştı. Yeniden takayım dedim. Takar takmaz memurun arkamdan koştuğunu gördüm. Kazanç gelmez bağırdı, orada vaka çıkarmak istediğini kavradım” dedi. Polisin 100 Euro ceza kesmek istediğini söyleyen Koyugöz, “Baya bağırdı ve vaka çıkardı, iş dostum araya girdi. ‘Niçin bu kadar mübalağa etiliyor’ diye sordu polise. Benim maskeyi yavaş taktığımı söylediler” ifadelerini kullandı.

Polislerin çevresine dizildiğini ve kendisini iteklemeye başladığını söyleyen Koyugöz, “10 bireydiler, 4-5’i beni itekliyorlardı. ‘Ben bir yere kaçtığım yok uysalım ben dedim. Şu an azıcık mübalağa etiliyor gidişat’ dedim. Niçin bu kadar polis var çevremde dedim. Sen polisle oynayamazsın biz sana yerini göstereceğiz dediler. Sakin olduğumu söyledim. Ceza kesmek istiyorsanız kimliğimi vereyim ceza kesin dedim” ifadelerini kullandı. Polislere oruçlu olduğunu ve iftara yetişmek istediğini söylediğini dile getiren Koyugöz şu biçimde devam etti:

“İtekleyip durdular sonra polis kolunun altına aldı. Yere indirdi o arada zati hepsi üzerime zıpladı. Kafamı betona çarptılar, kaburgalarımı tekmelediler, yumruk attılar. Yerdeyken kolumu kelepçelediler. Vuruyorlardı şoktaydım anlamadım kendimi filmde sandım o an. Bağırdım destek edin dedim. Bunlara karşın vurmaya devam ettiler. Üzerime çıktılar, ezdiler. Ulusun içerisinde rezil ettiler.”

Sıradaki Haber :  Ticaret Bakanlığ’ndan 81 şehirde eş zamanlı market ve pazar yeri teftişi

Polise karşı hiçbir şey yapmadığını söyleyen Koyugöz, “Şiddet uygulamalarına gerek yoktu. Karşı gelmedim, tehdit etmedim. Buna karşın dizüstü yürümemi istediler. Yerde çektiler. Zati beni yeterince rezil ettiniz dedim, vazgeçin de dik yürüyeyim dedim. Ulusun bana ne yaptıklarını görmelerini istemiyorlardı. Bana nasıl istiyorsam öyle yürüyeceksin dedi. Benim istediğim gibi yürüyeceksin” biçiminde konuştu.

Polisin kendisini karakola götürdüğünü söyleyen Koyugöz, şu ifadeleri kullandı:

“Üzerime çıktı uyuşturucu aradı. Başka Bir Deyişle her yabancının veya her Türk uyuşturucu satıcısı olduğu anlamına mı geliyor onu kavramadım. Tipim mi o ifadeyi verdi kendisine. Ona baya donakaldım. Beni suratlarca birey arasından seçmeleri çok absürt bir olay oldu. İçkili olup olmadığımı sordu hayır dedim. Zati evvelde oruçlu olduğumu söylediğimi içki kullanmadığımı söyledim. Neden içki kullanmadığımı denetledi bunun nedeni nedir dedi. Kimliğimi istedi verdim. Sen Türk’sün pasaportunu istiyorum dedi.”

Burnu kanadığı için mendil istediğini fakat polisin vermediğini söyleyen Koyugöz, orucunu açmak için su istediğini bu isteğinin de polis tarafından geri çevrildiğini söyledi. Maske takmadığı için ceza almadığını söyleyen Koyugöz, “Maske takmadığıma dair ceza keseceklerdi o gün, ne ceza var ortada ne de ceza verildi. Dayak yedim konuta gittim” diyerek laflarını bitirdi.

Sinan KAramurat

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı