Gündem

Bakan Koca: ‘Bayramdan sonraki günler daha serbest olacak’

Bakan Koca: 'Bayramdan sonraki günler daha serbest olacak'

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Heyeti buluşmasının ardından basın söylemesi reelleştirdi. Covid -19 pandemisiyle 9 haftadır çaba edildiğini anımsatan Bakan Koca, bu gayretin bir seferberlik içinde hakikatleştiğini belirtti. Salgına karşı alınan ihtiyatların cemiyet tarafından kabul gördüğünü aktaran Bakan Koca, “Gayretin tam taraflarının işbirliği, herkesin kendi mesullüğünü üstlenme ciddiyeti bize galibiyet getirdi. Korona virüse karşı gayretimiz, yakın yarıyıllardaki en büyük seferberliğimizdir. Geride vazgeçtiğimiz süreçte attığımız ve gayretimizin anahtarı olan adım, salgının tesirinden korunmak için konutlarımıza çekilmekti. Halen hakimiyetli bir biçimde devam eden bu sürecin mottosu şuydu: Yaşam konuta sığar. Salgın bize bazı kısıtlar getirirken, bazı hürlük alanlarımızı geliştirdik. Artık konutlarımızın, bu savaşı hiç tehlike almadan kazandığımız yerler olduğunu öğreniyoruz. Konutlarımız bize aile saadeti, yaşamın ve şahsi hürriyet alanının biricikliği kadar sıhhat güvenliğini taahhüt ediyor. Sıhhat güvenliği içinde bulunduğumuz yarıyılın en ehemmiyetli tarafıdır. Sıhhat güvenliği pandemi şartlarında dünyanın ve yaşamımızın yeni ve esas kavramlarından biri olacaktır. Bugün, geride vazgeçtiğimiz 9 haftalık gayretin, tek tek ama hep beraber uyguladığımız ihtiyatların neticelerini alıyoruz. Çilesiz ihtiyat olmaz, yeri geliyor çileye de sabrediyoruz. Ama korona virüse karşı verdiğimiz ihtiyat temelli bu çaba, güçlüğü en az çabadır. Günlük yaşamımızdan fedakarlık yapmak suretiyle verdiğimiz bu çaba, pek çok insanın hastalığa karşı bizzat çaba etme zorunluluğunu önlemiştir, önlemeye devam etmektedir. Konut, yaşamdır. Konut, hastalığa karşı yaşam olmaya devam edecektir” diye konuştu.

“Yeni hadise rakamlarımızdaki düşüş, galibiyet grafiğimizdir”

Korona virüse karşı verilen gayretin karnesinin her akşam ekranlarda aktarıldığını hatırlatan Bakan Koca, “Yeni hadise rakamlarımızdaki düşüş, galibiyet grafiğimizdir. Dün binin azıcık üzerinde olan bu sayı, binin altına düştüğünde, bu düşüş, son zaferin işaret fişeği olacaktır. Hastalık nedeniyle kaybettiğimiz insanlar var, fakat rakamlar eksiliyor. Bunun yakın olduğunu umuyor, hastalıktan hiç kaybımızın olmayacağı günlerin de geleceğini düşünüyoruz. Biz sıhhat profesyonelleri, Bilim Heyeti ve salgınla gayretin strateji takımları olarak umutsuz tek gün yaşamadık. Gelinen noktada bu umut, ihtiyatların en az meşakkati kapsayacağı neticeye odaklanmıştır. Duygularımızın, alışkanlıklarımızın kabullenmekte zorlanacağı ama usun, bunu dikkate almak zorundayım dediği bir hakikat var. Dünya, virüsten bütün olarak kurtulacağımız tarihi öğrenemiyor. Uzmanlar, böyle bir hipotezde bulunamıyor. Şayet bu öngörülebilir olsaydı, yaşamın yine tasarlanması yerine bu büyük tehlikeye karşı gayretin bütün olarak sonuçlanması beklenirdi. Fakat insan organizmasını istila eden son virüsün ne zaman tesirsiz hale getirileceğini öğrenmek olası değildir. Gayretin daha ne kadar süreceğini öğrenemediğimiz için yaşamı yine tasarlıyoruz. Yine tasarlanan yaşamda, virüse karşı korunma önlemlerini ilk tasarıya alıyoruz. Tam dünyada da bilim insanları bu doğrultuda ihtarda bulunuyor. Bahar havasını ve Ramazan heyecanını heves ettiğimiz kadar yaşayamadığımız bugünlerde, hele bayrama birkaç gün kalmışken, söylediklerim çok yakın günler için çok daha müjde yüklü olsun isterdim. Ama hakikatçi değil” biçiminde konuştu.

Sıradaki Haber :  N Kolay 42. İstanbul Maratonu başladı

“Tehlike hala dolaşımdadır”

Bakan Koca, erken umudun temkinleri ehemmiyetsiz kılabileceğine işaret ederek, ”Bizim aramızda gezen insanlara tanı konuyor. Tehlike hala dolaşımdadır. Virüsün karşılaştığınız şahıslardan kimin taşıdığını öğrenemeyeceğiniz için, yeni hasta rakamının eksilmesi sizin için güvence değildir. Caddeye maskesiz çıkılmamalıdır. 1 buçuk metre sosyal mesafe kaidesine kesinlikle uyulmalıdır. Bir ihtiyat alınmış, ötekisine uyulmamışsa tehlike önlenmemiştir. Bize beklediğimiz hayata hürriyetini temkinler ve ihtiyatların gücüyle devam eden gayretimiz kesinlikle getirecek. Size Bayram günleri için veremediğim haberleri, daha ilerisi için verebilirim. Bayram günlerinde ihtiyatlara uyarsak, sonrasında daha serbest olabiliriz. Fakat bayramı çok dikkatli geçirmeliyiz. Bayram günleri virüsün yine dağılma günleri olmamalı. Bu bayramı, daha önceki bayramlar gibi kutlarsak, hastalığın tırmanışa geçtiği günlere dönebiliriz. Tam cemiyetten istenildiği gibi, konutumuzda kalalım. Bayram kutlamalarını ziyaretlere giderek yapmayalım. Anne babalarımıza, büyüklerimize hassasiyetimiz riskli bir yakınlık olmasın. Onlar için en hoş lafları düşünüp, arayalım. Kalbin kurduğu tümce, bir annenin elini öpmekten daha büyük yakınlık kurar. Bayramdan sonraki günler daha serbest olacak. Konutlarımız tehlikeye karşı bize bir güvence etrafı olmaya devam edecek ama ihtiyatlara uyarak yaşayacağımız daha geniş bir sosyal yaşamımız olacak. Serbestlüğümüzü, hareket serbestiyetimizi temkinler garanti altına alacak” ifadelerini kullandı.

“Yayılım tehlikesinin geri dönmesine izin vermemek için zorunlu alt yapıyı oluşturacağız”

Sıhhat Bakanlığı olarak, mevzuyla alakalı tam Bakanlıklarla yoğun bir çalışma yürüttüklerinin altını çizen Bakan Koca, “Hareket özgürlüğünün çoğaldığı yarıyılda virüsün tehdidine, yüksek yayılım tehlikesinin geri dönmesine izin vermemek için zorunlu alt yapıyı oluşturacağız. Konuttan dışarı çıktığınızda tehlikeye karşı hakimiyetin elimizde olması için bize desteklediyin. Alış veriş ve seyahatte, kendinizi bir güvenlik çemberine alın. Bunu nasıl yapacaksınız? Asansörden pazar yerine, metrodan işyerine, kuaförden banka veznesine, her yerde Hakimiyetli Sosyal Yaşam kaidelerine uyarak yapacaksınız. Sıhhat güvenliğinizi tehlikeye edecek her olasılığa karşı dikkatli olacaksınız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çabada faal rol alarak galibiyetimizin büyük ortağı olacağınıza inanıyorum. Gayretin birinci yarıyılında muvaffak olduk. Bu yarıyılında da muvaffak olacağımızdan şüphe dinlemiyorum. Bakanlığımız bu günlerde, Hakimiyetli Sosyal yaşamın düzgün uygulanması için teşebbüslerde bulunuyor. Yeni yarıyılın pandemi açısından bazı standartlarını tanımlamak, tehlikeleri önlemek için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile ortak çalışmalar yaptık. Tehlikeli hareketliliğin olduğu kavşak noktalarına, havaalanlarına, hudut kapılarına, organize sanayi bölgelerine test kurduk, kurmaya devam ediyoruz” söylemesinde bulundu.

Sıradaki Haber :  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na tepki

“Bilim Heyetimiz bu sektörlerle alakalı çalışma kaidelerini tanımladı, kılavuzlar hazırlanmış gidişatta”

Sıhhat Bakanı Koca, bakanlıklarla yürüttükleri bu hazırlıklarda, çalışma etrafı açısından tehlike oluşturabilecek, işyeri rakamı bakımından azami sektörleri masaya yatırdıklarını aktararak, “Bilim Heyetimiz bu sektörlerle alakalı çalışma kaidelerini tanımladı, kılavuzlar hazırlanmış gidişatta. 20 Mayıstan sonra işyerlerinin girişinde, o işyerinde uyulması gereken kaideleri gösteren afişler ve çalışma kılavuzları ile karşılaşacaksınız. Yaşam Konuta Sığar mobil uygulaması üzerinden yurttaşlarımız bu iş yerlerinin Bilim Heyetimizin hazırladığı kılavuzla geçim derecesini puanlandırabilecek. Böylece bir teftiş ağı oluşturacağız. Yurttaşlarımız Hakimiyetli Sosyal Yaşam yarıyılında, çabada yalnızca kaidelere uyan taraf değil, kaideleri sorgulayan taraf olacak. İş yerlerinin girişlerinde asılı afişlerde dükkanının mekân gidişatı, tanımlanan kaideler içinde çalışma saati ve bir arada bulunabilecek azami insan rakamını göreceksiniz. Ayrıca ayrıntılı çalışma kılavuzları da bulunacak.Bilim Heyetimiz, henüz kapalı olup ancak bu banalleşme süreci takvimi içinde açılabilecek iş yerleri için de kılavuzlar hazırlamaktadır. Bir kısmı şimdiden hazır vaziyettedir” dedi.

“Şimdiden kullanıcı rakamı 10 milyonu aşan bu uygulama, konuttan çıktığınızda kılavuzunuz olacak”

Hakimiyetli sosyal yaşamı basitleştirecek mobil uygulamayı anımsatan Bakan Koca, şu ifadeleri kaydoldu:
“Şimdiden kullanıcı rakamı 10 milyonu aşan bu uygulama, konuttan çıktığınızda kılavuzunuz olacak. Bulunduğunuz etrafta veya gitmek istediğiniz yerde ne miktarda tehlikeli bir vaziyetle karşılaşabileceğinizi görüp, anında ihtiyat alabileceksiniz. Mobil uygulamanın çok ehemmiyetli bir öbür işlevi de şudur: Fertler tehlike taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu uygulama aracılığıyla gösterebilecek. Uçağa binerken bu uygulama özgür giriş kartı olacak. Hastalıkla gayretin bu yarıyılında seyahat ederken bizlerden tehlike taşımadığımızı göstermemiz istenecek. Bu bilgi, dünyada artık karşılıklı bir haktır. Salgınla bulaşan hastalıkla alakalı bilgi, sosyal yaşama katılım mevzubahisi olduğunda, özel bir bilgi değildir. Bu uygulamaya, öncelikle şehirlerarası erişimde geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. Seyahatlerde, sıhhat vaziyetlerinin hakimiyeti, alakalı seyahat şirketi tarafından sağlanacak ve buna göre ihtiyat alınacak. Sonradan, bir yolcuya şayet virüs bulaştığı tespit edilirse yolculuk esnasında temas ettiği bireylerin takibi yapılacak. Tüm erişim süreçlerinde Yaşam Konuta Sığar Mobil Uygulaması üzerinden HES kodu oluşturulabileceği gibi, kısa ileti yoluyla da HES Kodu alınabilecek. Böylece seyahatlerde tüm yolcuların had safhada güvenliği sağlanmaya çalışılacak. HES kodları şahsa özel üretilmiş tekil kodlardan oluşuyor. Kodun hakimiyeti ve yönetimi tamamen şahsın kendi elinde olacak. Bu, T.C. Kimlik Numarası gibi statik değildir. Her paylaşımda değişik bir HES kodu oluşturulabilecek. Kod sayesinde kimse kimlik numarası gibi şahsi bir bilgiyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacak. Önümüzdeki günlerde mobil uygulama ve HES kodunun yaygın kullanılması yaşamımızı basitleştirecek. Covid 19 pandemisi, yalnızca sıhhati değil, sosyal yaşamın, çalışma yaşamının, insan aktifliğinin birliktelikle hakikatleştiği alanların neredeyse tamamını kapsayacak temkinler gerektirmektedir. Salgın süresince yalnızca insanlar hastalanmadı. Tehlikeyle yalnızca bireyler karşılaşmadı. Ekonomiler de, ticaret de, eğitim de salgın karşısında cılız düştü. Pandemi ile gayretin bir cephesi de kültürel yaşamdan ekonomiye tam yaşamın yine sıhhat bulmasına kastedecektir. Tam bunlarla beraber aslı da algı etti. Her işin başı sıhhat tümcesi, salgın karşısında gerileyen her şeyi kapsar. Ülkemizde sıhhate yapılan yatırımlar, büyük bir isabettir. Başta kendimizin mesul olduğumuz sıhhat güvenliğimiz, yüksek bir haktır. Sıhhat yatırımları, sosyal refahın koşuludur”

Sıradaki Haber :  Bakan Pakdemirli: 'Tarımda yeni ve yerli bir yüzyıl vizyonu ile çalışıyoruz'

Neşra Durmaz

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı