Gündem

Bakan Müessese: ‘Tüm dünyayı ilgilendiren ehemmiyetli bir halk bahçesi projesi olacak’

Bakan Müessese: 'Tüm dünyayı ilgilendiren ehemmiyetli bir halk bahçesi projesi olacak'

Etraf ve Kentçilik Bakanı Murat Müessese, inşası devam eden ve bitirildiğinde dünyaya misal olacak Atatürk Kültür Merkezi Halk Bahçesi projesinin alanını araştırdı. Atatürk Kültür Merkezi’nde faaliyetlerine devam eden personelden bilgi alan Bakan Müessese daha sonra birliktesiki kurul ve basın üyeleriyle 637 bin metrekarelik halk bahçesini gezdi. İnşası devam eden halk bahçesinin yalnızca Ankara’ya değil tüm dünyaya misal olacağını sık sık vurgulayan Müessese, projenin 2020 seneyi sonunda da bitirileceğinin sinyallerini verdi.

İnşası devam eden halk bahçesinin çok ehemmiyetli bir lokasyonda inşa edildiğinin altını çizen Müessese, bitirildiğinde Ankara’nın bir kültür holüne sahip olacağını söyledi. Müessese, “637 bin metrekare alan üzerine heyeti bir halk bahçesi inşası asıllaştırıyoruz. Bu halk bahçesi yalnızca kendi lokasyonunu ilgilendirmiyor. Ankara’nın kuzeyinde Atatürk Orman Çiftliği, bahçemizin hemen doğusunda Gençlik Parkı ve Hergelen Alanıyla birleştirdiğimiz Ankara’ya bir yeşil alan antreyi, bir kültür antreyi projesini inşa ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın direktifleri çerçevesinde geçen sene imalatlarına başladığımız halk bahçesini allahın izniyle bu sene sonunda bitirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

“Bu halk bahçesi yalnızca Ankara’yı değil, tüm dünyayı ilgilendiriyor”

Atatürk Kültür Merkezi’nde inşası devam eden halk bahçesinin dünyaya misal olacak bir proje olduğunu vurgulayan Müessese, projeye çok büyük umursadığının da altını çizdi. 637 bin metrekarelik bir alanda inşa edilen halk bahçesinin, 2020 seneyi sonunda açılacağına dair bilgiler veren Müessese, “Bu halk bahçesi yalnızca Ankara’yı, Türkiye’yi değil; tüm dünyayı ilgilendiren ehemmiyetli bir halk bahçesi projesi olacak. 637 bin metrekarelik alan içerisinde; kır restoranlarının olduğu, yöresel mahsullerin pazarlanabileceği alanların olduğu, halk kütüphanesinin, kahvesinin olduğu, içinde bin 100 taşıtlık kapalı otoparkın olduğu, 5 bin bireyin aynı anda konferans yapabileceği, fuarların, sergi alanlarının olduğu çok ehemmiyetli bir kültür eksenini Türkiye’ye kazandırmış olacağız. İçinde 6 bin metrekarelik biyolojik göletinin olduğu ve bu gölet içinde ışık, ses görüntülerinin yapıldığı, her yaş grubuna müteveccih parkların olduğu, serüven parkıyla beraber, 1 buçuk kmlik bir teleferikle gençlerimizin zaman geçireceği alanların olduğu çok ehemmiyetli bir projeyi Ankara’ya kazandırmış olacağız. Sene sonuna kadar imalatların büyük bir kısmı bitirilecek ve allahın izniyle sene sonu bitirildiğinde hem Ankara’ya hem de ülkemize değer verecek, dünyada da eşi eşi olmayan bu projeyi yapmış ve milletimizin hizmetine açmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haber :  'Huysuz Virjin' olarak tanınan Seyfi Dursunoğlu'nun ölüm sebebi açıklandı

“Ankara’daki şahıs başı yeşil alan ölçüsünü ehemmiyetli miktarda çoğaldıracağız”

Ankara’da toplam 12 adet halk bahçesi inşası reelleştirildiğini söyleyen Müessese, projelere dair ayrıntılar verdi. Projeler bitirildiğinde Ankara’ya takribî 3 milyon metrekarelik bir yeşil alan kazandırılacağının müjdesini veren Müessese, “Ankara’da yalnızca Atatürk Kültür Merkezi’nin olduğu alanda halk bahçesi inşası hakikatleştirmiyoruz. Toplam 12 adet halk bahçesi inşası reelleştiriliyor. Bir kısmı bitirildi bir kısmı proje evresinde bir kısmının da imalatları devam ediyor. Daha evvel Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Mamak Üreğil’de halk bahçesi açılışına reelleştirmiştik. Şu an Gölbaşı’nda devam eden, İmrahor Vadisi’nde devam eden halk bahçelerimiz var. Bunun dışında; Kazan, Kızılcahamam, Akyurt, Elmadağ, Sincan, Mamak, Keçiören gibi ilçelerimizde devam eden halk bahçeleri projelerimiz var. Bu projeler de bitirildiği zaman Ankara’daki şahıs başı yeşil alan ölçüsünü ehemmiyetli miktarda çoğaldırdığımız bir proje olacak. Takribî 3 milyon metrekarelik bir yeşil alanı Ankara’mıza ve Ankaralı hemşehrilerimize kazandırmış olacağız” dedi.

“Pandemi sonrası 9 halk bahçemizi daha Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle kullanıma açacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yönergesiyle üretimleri başlanan halk bahçelerinde gelinen son noktayı söyleyen Müessese, pandemi süreci sonrası 9 halk bahçesinin daha açılacağını kaydoldu. Halk bahçelerinin kentlerdeki abuhava farklılığıyla çaba kapsamında da verimli olacağına değinen Müessese, “81 şehirde 81 milyon metrekare halk bahçesi amacıyla tüm Türkiye’de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çerçevede şu ana kadar 70 şehirde 45 milyon metrekarelik alanda çalışmalarımızı başlatmış vaziyetteyiz. Bu alanlar içinde 204 halk bahçesi projesi fiilen yürümektedir. Bu 204 halk bahçesinin 22’sinin imalini de tamamladık. Değişik halk bahçelerinin de imalini süratli bir biçimde sürdürüyoruz. 13 tanesinin açılışını yaparak halkımızın hizmetine sunduk. 9 halk bahçemizi de pandemi sonrasında, Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle halkımızın kullanımına açıyor olacağız. Emelimiz Türkiye’deki yeşil alan ölçüsünü çoğaldırmak. Bu çerçevede kentlerimizde yeşil alan antreyi açarak abuhava farklılığıyla alakalı gayretimizi yapacağız” söylemesinde bulundu.

Sıradaki Haber :  Sular çekildi mezarlıklar gün yüzüne çıktı

“Bu parklar kentlerimizde afet anında afet bir araya gelme merkezleri olacak”

Türkiye genelinde yapılan halk bahçelerinin kentlerdeki şahıs başına düşen yeşil alan ölçüsünü çoğaldırmasının yanı gizeme afet gidişatında acil bir araya gelme yeri olarak da kullanılacağının sinyallerini veren Müessese, “Bu parklar aynı anda kentlerimizde afet anında afet bir araya gelme merkezleri olacak. İstanbul’da, Ankara’da yapacağımız büyük halk bahçeleri afetlerde bir araya gelme merkezleri olacaklar ve ona göre alt yapısını da dizayn ediyoruz. Bu parklarımızda da sıfır atık projemizi asıllaştırmış olacağız” ifadelerini kullandı.

“Tanıtım günlerinin yapılacağı, organik pazarların kurulacağı bir kuruluş inşa ediyoruz”

Atatürk Kültür Merkezi’nin yerine yapılacak halk bahçesinin çok geniş kapsamlı bir kültür kompleksi olacağını vurgulayan Müessese, “81 şehirden insanımız, şehirlerinin tanıtımını yapmak için başşehre geliyorlar. Natürel bugüne kadar çok iyi koşullarda bu tanıtımları yapamıyorduk. Bu çerçevede tanıtım günlerinin yapılması emeliyle, tanıtım günlerinin de dışında köylülerimizin, insanlarımızın organik pazarlarımızın kurulduğu bir kuruluşu inşa ediyoruz. Burada hem tanıtım günlerimiz yapılacak hem de organik pazarlar kurulacak. Tanıtım günlerinde, sergilerde, fuarlarda kullanacağımız 5 bin şahıs kapasiteli bir konferans salonumuzun da inşası hakikatleşiyor. Bin şahsiyet camimiz ve kır restoranımız da kültür kompleksi olarak projenin inşası devam ettir” diye konuştu.

Emin Kuvat – Erdinç Türkcan

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı