Yaşam

Bursa’ya dev etraf yatırımı

Bursa’ya dev etraf yatırımı

 Belediyenin kasasından para çıkmayacak biçimde yaşama geçirilecek projeyle beraber 25 bin eve daha enerji sağlanacağını ve atıkların ayrıştırılarak ekonomiye kazandırılacağını belirten Megakent Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Kuruluşun ilk safhası bu senenin sonunda bitirilerek hizmete girecek” dedi.

“Yenikent’deri çekilmeyi tasarlıyoruz”
Başkan Aktaş, Megakent Belediyesi olarak Bursa’nın entegre katı atık yönetimi tasarısını revize ettiklerine söyledi. Bu istikamette yeni yatırımları yaşama geçirmeye hazırlandıklarını vurgulayan Başkan Aktaş, mevzuya ait yaptığı söylemede, biri İnegöl’ün Yeniyörük ötekiyi de Hamitler-Yenikent’te bulunan 2 adet kumpaslı katı atık depolama alanına sahip olduklarını söyledi. Yenikent depolama alanı kapasitesinin dolmak üzere olduğunu ifade eden Başkan Aktaş, burada yeni entegre kuruluş kurma ihtimalinin bulunmadığını, dolayısıyla kademeli olarak Yenikent’deri çekilmeyi tasarladıklarını anlattı. İnegöl katı atık depolama alanının entegre kuruluşlar için müsait olduğunu dile getiren Başkan Aktaş, “Biz de belediyemizin kasasından para çıkmayacak, aksine kazandıracak bir model ile İnegöl depolama alanımızı katı atık entegre kuruluşuna dönüştüreceğiz” diye konuştu.

Depolamada dikkat sürükleyen eksilme
Proje kapsamında entegre aktarma istasyonları ile aktarma rampalarının yapılacağını belirten Başkan Aktaş, Yıldırım, Kestel ve Gürsu bölgelerindeki atıkların İnegöl’e taşınmak üzere Kestel daha önceki imar yolu üzerinde inşa edilecek aktarma istasyonunda bir araya geleceğini ifade etti. Tüm bu harekâtların maliyetinin yüklenici şirket tarafından karşılanacağını, fiziksel ve biyolojik atık harekâta kuruluşu ile İnegöl kumpaslı depolama alanında entegre katı atık idare sürecinin başlamış olacağını vurgulayan Başkan Aktaş, “Çalışmalar bitirildiğinde, İnegöl’de depolanacak katı atık ölçüyü yüzde 50 eksilecek. Yenikent’te depolanacak çöp ölçüsünde ise yüzde 35 eksilme olacak” biçiminde konuştu.

Şu anda İnegöl ve Yenikent kumpaslı depolama alanlarında metan gazından 12.2 megavat’lık elektrik enerjisi üretildiğini kaydolan Başkan Aktaş, “Bu elektrik enerjisi takribî 60 bin hanenin lüzumunu karşılayacak seviyede. İnegöl’de yapılacak entegre kuruluşlar ile beraber üretilecek enerji, 25.000 evin daha elektrik lüzumunu giderecek” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haber :  Ordu yaylalarında kar gayreti

Atıklar ayrıştırılarak değerlendirilecek
Atıklar ekonomik bedele dönüştürülürken karbondioksit gazına oranla 28 kat daha fazla sera gazı tesirine sahip olan metan gazının atmosfere verilmesinin önlenmiş olacağını dile getiren Başkan Aktaş, “Entegre kuruluşa dönüştürülecek İnegöl katı atık depolama alanında yapılacak fiziksel ve biyolojik ön operasyon kuruluşları ile sahaya gelen atıklar ayrıştırılacak. Ayrıştırılan sırça, karton, kağıt, metal ve plastik gibi atıklar ekonomiye kazandırılacak. Kalorifik kıymeti yüksek olan atıklar, kuruluşlarda işlenerek çimento fabrikaları için yakıta dönüştürülecek” söylemesinde bulundu.

İlk düzey 2020’nin sonunda açılacak
İnegöl’deki katı atık kuruluşundan şu anda senelik 8.5 milyon TL’lik kazanç elde ettiklerini, çalışmalar bitirildiğinde bu sayının senelik 20 milyon TL’ye çıkacağını söyleyen Başkan Aktaş, “Bu biçimde, büyük ölçekli bir etraf yatırımını daha usçu bir sistemle yaşama geçireceğiz. Kentin batısındaki çöp kamyonlarının neden olduğu trafik, hengame ve görüntü lekeliliği bir ölçü eksilmiş olacak. Yüklenici şirket tarafından inşa edilecek entegre kuruluş, takribî 130 milyon TL’ye malolacak. Kuruluşun ilk safhası, bu senenin sonunda bitirilecek” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı