Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı Talas’ta akustik buldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı Talas'ta akustik buldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korona virüs salgını sonrasına atıfta bulunarak; ‘Ülkemizde ekilmeyen bir karış toprak dahi kalmamalı’ çağrısına kulak veren Talas Belediyesi, arkasını arkasına zirai saldırılar hakikatleştirmeye başladı.

İlçedeki boş arazilerin tarıma kazandırılması ve çiftçilerin seçenek mahsul ekimine yönlendirilmesi emeliyle geçtiğimiz günlerde kuru fasulye, nohut ve yeşil mercimekten oluşan 9 ton kuru baklagil tohumu dağıtan Talas Belediyesi şimdi de 10 yıldır ekilmeyen araziye nohut ekimi yaptı. Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın mevzuyla alakalı olarak yaptığı söylemede, “Korona virüsten dolayı toprakların artık daha iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Bu süreçte kabak çekirdeği yerine kuru baklagiller ekiminin ehemmiyeti ortaya çıkmış oldu.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Ekilmedik bir karış toprak kalmasın’ düsturundan hareketle çiftçilerimize tohum dayanağı sağlayacağımızı ifade ettik. Ardından da nohut, kuru fasulye ve mercimekten oluşan 9 tonluk tohumu çiftçilerimize teslim edip nadasa vazgeçilmiş 800 dekar araziye anıza dolaysız ekim cihazıyla ekimini yaptık. Bununla da kanaat etmedik, belediye olarak bizzat çiftçilik yaparak ilçemiz hudutlarında bulunan ve senelerdir boş duran Abdullah Gül Üniversitesi’ne ait 200 dekar araziye nohut ekimi yaptık. Böylece toplamda 1000 dekarlık alanda baklagil imali asıllaştırmış olduk. Bu alan TÜİK bilgilerine göre 2019 senesinde Talas genelinde asıllaştırılan baklagil yapım alanından daha fazla. Topraklarımızın kıymetini öğreniyoruz ve en hoş biçimde değerlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

Belediye olarak ülkenin geleceğine katkı sağlayacak adımlar atmaya devam edeceklerini söyleyen Başkan Yalçın, elde edilecek mahsullerin hem belediye yemekhanesinde değerlendirileceğini hem de lüzum sahibi ailelere dağıtılacağını ifade etti. Son yarıyılda tarım ve hayvancılığa verdiği takviyeyle öne çıkan Talas Belediyesi, daha evvel de koyun banyoluğu, anıza dolaysız ekim aygıtı, taş toplama aygıtı, kompost karıştırma aygıtı ve çiftlik gübresi kompost dağıtma römorku gibi takviyelerle çiftçinin yanında olmuştu.

Sıradaki Haber :  Annesinin cenazesine makam aracında katıldı
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı