Gündem

Davul çalıp, ilahi ve mani söyleyen ramazan davulcuları Tophane Ananesini sürdürüyor

Davul çalıp, ilahi ve mani söyleyen ramazan davulcuları Tophane Ananesini sürdürüyor

İslam Aleminde ehemmiyetli bir yere sahip olan Ramazan – Şerif Ayını dünya bu sene buruk geçiriyor. Küresel anlamda tesirli olan ve binlere insanın vefatına sebebiyet veren korona virüs – COVİD-19 salgını sebebiyle Ramazan Ayı buruk geçiyor.

Her sene kurulan iftar ve sahur sofraları bu sene kurulamadı. İftardan sahura kadar devam eden sohbetlerde bu sene olmadı. Ramazan ile aynılaşan davulcularda belli tedbirler dahilinde yurttaşları sahura uyandırıyor. Beyoğlu Hasköy Piripaşa Semtinde de toplanan 3 birey davul çalıp, ilahi ve mani söyleyerek Tophane Ananesini sürdürmek için sahur müddetinde ayakta olduklarını ifade ettiler.

Taksim İlahicisi Mahlası ile ilahi söyleyen 29 yaşındaki Rıdvan Akçayır, minik yaştan bu yana müzik ile uğraştıklarını ifade ederek, “Biz çok minik yaşlarda zati kasıt muhabbet olsun öyle çıktık. Allah razı olsun tüm insanlığında dikkatini çektik. Bu vesileyle allahın izniyle adım adım yürüyoruz allahın izniyle” biçiminde konuştu.

“İnsanlarımızı bu makûs günlerde gevşetiyoruz”

Güç günlerden geçtiğimiz bugünlerde yurttaşları gevşettiklerini belirten Akçayır, “Biz ilahilerle sahura çıkıyoruz. Hem insanlarımızı bu makûs günlerde gevşetiyoruz. 1991 Beyoğlu doğumluyum Tophaneliyim. Davul yalnızca değil vurmalılarla çocukluktan beri uğraşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Biz senelerdir Tophane ananesini yaşatmaya çalışıyoruz”

İlahi ve mani söyleyen Kadir Karakaş ise “Kardeşim bestekârdır kendi ilahileri vardır. Çocukluktan beri benim yanımdadır. Biz senelerdir Tophane ananesini yaşatmaya çalışıyoruz. Ben 1986 doğumluyum İstanbul Tophane. Biz senelerdir bu ananeyi Tophane’de görmüşüzdür. Bizi dinleyen herkesten Allah razı olsun. Çok mutluluk dinliyoruz anlatılmıyor. Allah’ım COVİD – 19’dan bizi kurtarsın” dedi.

Davut Has

Sıradaki Haber :  2021 yılının ilk dolunayı göz kamaştırdı
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı