Gündem

Dışişleri Bakanlığından kritik Hafter söylemesi

Dışişleri Bakanlığından kritik Hafter söylemesi

Dışişleri Bakanlığı, Hafter’in Trablus kent merkezine müteveccih hücumları hakkında söyleme yayımladı.

Bakanlıktan yayımlanan söylemede, Hafter’e bağlı gayrimeşru milis eforların son günlerde başta Trablus olmak üzere sivillere ve sivil altyapıya müteveccih hamlelerini ayrım yapmadan artırdığı belirtilerek, “Libya’da savaş ağası Hafter’e bağlı gayrimeşru milis eforları son günlerde başta Trablus’ta olmak üzere sivillere ve sivil altyapıya müteveccih hamlelerini rastgele bir ayrım korumaksızın artırmıştır. Hafter’e bağlı unsurlar, yalnızca 9 Mayıs günü, Trablus’un merkezindeki mesken ünitelerine yoğun topçu ateşinin yanı gizeme 100’ün üzerinde roket fırlatmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Libya’daki Türkiye temsilcilikleri ile çıkarların maksat alınması halinde Hafter unsurlarının hukuki maksat olarak telakki edileceği vurgulanan söylemede, “Trablus Büyükelçiliğimiz dahil diplomatik misyonların, Mitiga Havalimanı’nın, kalkışa hazırlanan sivil uçakların ve değişik sivil altyapının maksat alındığı, sivillerin yaşamını kaybettiği ve yaralandığı bu ataklar savaş kabahati teşkil etmektedir. Bu vesileyle, Libya’daki temsilciliklerimiz ile çıkarlarımızın maksat alınması halinde, Hafter unsurlarını hukuki maksat olarak telakki edeceğimizi tekerrür vurguluyoruz” denildi.

Birleşmiş Milletler’in yaşanan vahşet karşısında daha fazla hareketsiz kalmasının kabul edilemeyeceği bildirilen söylemede şunlar kaydolundu:

“Birleşmiş Milletler’in bu vahşet karşısında daha fazla hareketsiz kalması kabul edilemez. Mübarek Ramazan ayında ve bu salgın yarıyılında çocuk, bayan, yaşlı demeden kendi milletini katleden darbeci Hafter’in durdurulması beynelmilel cemiyetin ortak mesullüğüdür. Hafter’e askeri, mali ve politik desteklediyen ülkelerin, Libya milletinin maruz kaldığı mezalimde ve ülkenin çekildiği keşmekeş ve kararsızlıkta mesullüklerinin bulunduğu unutulmamalıdır. Türkiye,

Mevlüt Hasgül
 

Sıradaki Haber :  MSB’den Babalar Günü için videolu paylaşım
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı