Gündem

Düğün salonlarından sosyal mesafeli merasimlere hazırız iletiyi

Düğün salonlarından sosyal mesafeli merasimlere hazırız iletiyi

Yeni tip korona virüs ile yoğun gayretin ardından kademeli sıradanlaşma yarıyılında düğünlere uygulanan yasağın kalkmasına müteveccih hazırlıklara başlayan salon firmacıları, korona virüse karşı önlemler geliştirdi.

Yasağın kalkmasının ardından yaz aylarında düğün açısından yoğun bir yarıyıl geçmesini bekleyen firmacılar, salonlarında hijyen kaidelerine müteveccih uygulanacak önlem tasarılaması yaptı. Beylikdüzü’nde bir düğün salonunda hazırlıklara ait asıllaşan bir düğün misalinde yapılacak temkinler uygulamalı gösterildi.

Her düğün organizasyonunda konukların ateşi ölçülerek salona girecek. Salona maskesiz girişe izin verilmeyecek, girişte de isteyene maske dağıtılacak. Firmacıların aldığı temkinler kapsamında salonlarda her düğün sonrası ve evvelinde dezenfeksiyon operasyonu yapılacak. Düğünde davetlilere girişte el dezenfektanı ya da kolonya ikram edilip, salon içerisinde muhakkak aralıkta veya masalarda davetliler ağırlanacak. Düğünlerdeki içecek, kuru pasta veya yemek gibi ikramların servisi, dağıtımı sürecinde salon çalışanlarının hijyen kaidelerine titizlikle uyacağı belirtildi.

“Reyin havalarına ve takı törenine tertip etme”

Düğünlerin olmazsa olmazı reyin havaları ve takı töreninde de tertip etmeye gidilecek. Sosyal mesafeli bir biçimde pistte oyunlar oynanacak. Yurttaşların maskesiz reyin oynanmasına izin verilmeyecek. Takı merasimi için sandık sistemi kurulacak. Takı merasimi sırasında gelin ile damadın yanına sandık yerleştirilecek ve misafirler üzerine ismini yazdığı zarfın içerisinde takısını sandığa vazgeçecek. Bu sırada gelin ve damada tokalaşma ya da sarılma yapılmayacak.

“Halay yerine erik dalı oynanacak”

Yapılan düğün simülasyonu sonrası söylemede bulunan İstanbul Buluşma ve Düğün Salonu Şirketleri Esnaf Odası Başkanı Adem Sönmez, halay hoşlananları üzen bir haber verdi. Düğünlerde halay çekilmesine izin verilmeyeceğini söyleyen Sönmez, ”1 Temmuz itibariyle düğünlerin başlayacak olmasından dolayı bir düğün simülasyonu yaptık. Muhakkak temkinler alarak tüm etkinlikleri reelleştireceğiz. Ancak halay çekilmesine bu yıl izin vermeyeceğiz. Bunun yerine erik dalı gibi reyin havalarını sosyal mesafeli bir biçimde uygulanmasını istiyoruz. Kapı girişinden içeriye girene kadar tüm temkinlerimizi alarak sıhhatli bir civarda düğünleri reelleştireceğiz. Maske kullanımı, sosyal mesafe kaideyi ve hijyenik ikramlar mevzusunda tüm çalışmalarımızı tamamladık” diye konuştu.

Sıradaki Haber :  Erzincan’da sel anı kameralara yansıdı

Erdal Can İçelli
 

Arananlar:
düğün salonlarından eğlence vergisi alınırmı
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı