Gündem

Dünyada kadavra uygulamasını tamamlayacak sanal teknoloji İstanbul Tıp Fakültesinde

Dünyada kadavra uygulamasını tamamlayacak sanal teknoloji İstanbul Tıp Fakültesinde

İstanbul Üniversitesi bünyesinde 2017 senesinde kurulan Türkiye’nin ilk çoğaldırılmış ve karma hakikatlik laboratuvarı Medikal Hologram Laboratuvarı Projesi, uygulamaları uzaktan eğitim sistemine entegre ederek eğitimi bir ileri evreye taşıdı. Proje kapsamında 2018 senesinde dünyada ilk sanal civarda hologram hastalarla tıp talebeleri eğitime başladı. Özel olarak planlanan program sayesinde asıl hastalardan evvel talebeler, holografik hastaları tetkik ve rehabilitasyon ederek deneyim kazanıyor. Fikir sahibi olarak 2017’de TÜBİTAK mükâfatını kazanan İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Kısmı Araştırma Vazifelisi Dr. Mürsel Haspulat sayesinde proje dünyada ilk defa Türkiye’de yaşama geçirilmiş oldu.

“Dünyada ilk defa eğitime Çapa Tıp Fakültesinde aldık”

Projenin fikir sahibi İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Kısmı Arş. Gör. Dr. Mürsel Haspulat, uygulamaya ait yaptığı söylemede, “Fikir olarak ilk defa 2016 senesinde mayalandı. Tıp talebelerinin mezun olduktan sonraki anketlerine baktık, yüzde 50-60 oranında kendilerini beceriksiz sezdiklerini gördük. Devamında Türkiye’ye ilk gelen çoğaldırılmış hakikatlik gözlüklerinden biriydi bu, ne yapabiliriz diye düşününce kadavraları ve hastaları holografik olarak oluşturalım ve tıp talebeleri bunların üzerinde tecrübe kazansın diye düşündük. Zira tıp kontenjanları çoğalıyor, her derse katılamıyor, beceriksiz kalıyorlardı. Bu biçimde yapınca hem tabaka tabaka hastaları görmeye ve kadavraları birebir tecrübelemeye başladılar. Böylece daha iyi bildiklerini gördük. Dünyada ilk defa eğitime Çapa Tıp Fakültesinde almış olduk. Hatta buradaki çoğaldırılmış hakikatlik laboratuvarı da Türkiye’de ilk” dedi.

“Gelecekte netlikle kadavraya gereksinimimiz kalmayacak diyebiliriz”

Uygulama sayesinde anatomi derslerinin kadavralara lüzum dinlemeden holografik modellerle yapılmaya başlandığını anlatan Haspulat, “Böylece gelecek yarıyılda kadavralara lüzum dinlenmeden talebeler eğitimlerini neredeyse reelmiş gibi sanal civarda uygulayabilecek. Kadavra gereksiniminin bu sistemle ortadan kalkacağını ifade eden Mürsel Haspulat, “Gelecekte netlikle kadavraya gereksinimimiz kalmayacak diyebiliriz. Zira çok ayrıntılı bir biçimde modellediğinizde buradaki holografik modeller sizin ayrıntılı bir biçimde tabaka tabaka, karaciğeri, bağırsakları hepsini dokusuna kadar kavramanızı sağlıyor. Talebeler de tekerrür tekerrür pratiklerini yapabiliyorlar. Bir kadavra laboratuvarını açmak her zaman muhtemel olamayabiliyor. İstediğiniz zaman gidip gelemeyebiliyorsunuz ama burada istediğiniz kadar tekerrürü sağlık kurumuna gelmeye gerek kalmadan uzaktan talebelere sınama fırsatı sunuyoruz” biçiminde konuştu.

Sıradaki Haber :  Kolu olmadığı için iş bulamayan baba yardım bekliyor

Koronavirüs yarıyılında daha da ehemmiyet kazandı

Korona virüs salgını yarıyılında projenin daha da ehemmiyet kazandığını vurgulayan Haspulat, “Temin edilecek sanal gerçeklik gözlükleriyle talebe grupları, konutlarından sanal hastalar ve anatomik modellerle sanal öğretmen ve asistanların takviyeleriyle eğitim almaya başlayacak” dedi.

Sanal eğitimlerin virüs sebebiyle hakikatleştirilecek uzaktan eğitim modelinde ehemmiyetli katkı sağlayacağına dikkat sürükleyen Haspulat, “Korona virüs yarıyılında bu teknolojinin ehemmiyeti giderek arkasıydı. Zira talebeler sizi konuttan gözlüğü takarak holografik kadavra ve hasta modelleriyle çalışabiliyor. Dolayısıyla eğitimin topallamaması için de çok ehemmiyetli hale geldi” ifadelerini kullandı.

“Sanal hastalar üzerinde robotun sanal rehberini dizayn etmeye başlayacağız”

Dünyada operasyonlarda kullanılan tek cerrahi robotunun sahibi olan Amerika Birleşik Devletlerili işletmenin de dikkatini sürükleyerek kendilerine eriştiğini belirten Haspulat, “Geçtiğimiz aylarda Amerika’nın Sıhhat Bakanlığı holonens gözlüğünün eğitim dışında operasyonlarda dahi kullanımını onayladı. Siz gözlüğü taktığınızda uzaktan bir hekim size bağlanarak destekçi olabilecek. Uzaktan tıp sisteminin de ilk adımlarını böyle atmış oluyoruz. Robot kısmında ise cerrahi robot dediğimiz robot, şu an dünyada operasyonlarda kullanılan tek robot. Bu robotun üreticisi olan şirket bize erişti. Robotta şu ehemmiyetli; bireyin robotu nasıl kullanacağını öğrenmesi gerekiyor. Biz de bu mevzuda sanal hastalar üzerinde robotun sanal rehberini dizayn etmeye başlayacağız üç ay sonra. Şirket San Francisco’dan bize fon ayıracak. Bu da uçtaki bir robot teknolojisinin bizden eğitim platformu rica etmesi açısından çok ehemmiyetliydi. Bizim için coşku verici oldu” dedi.
Haspulat, projede İngiltere’den Barts NHS Trust bünyesindeki Royal London Hospital ve Queen Mary Üniversitesiyle de partner olunduğunu kaydoldu.

“Bizim sıhhat sistemimizin teknolojiyle birleştirilerek dünyaya buradan dağılması çok iftihar verici”

Medikal Hologram Projesi’nin dünya çapında da dikkatleri üzerine sürüklediğine vurgu yapan İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Kısmı Araştırma Vazifelisi Dr. Mürsel Haspulat, “Sarihçesi çok coşku verici, insanın inanası da gelmiyor. İki ay evvel hekimi Roxane Gardner ile video konferans yaptık ve ‘Siz bizden çok ileridesiniz, biz daha bebek adımlarını atıyoruz” dedi. Bu çok iftihar vericiydi. Korona virüsteki Türkiye’nin deneyimini sanal korona hastaları dizayn ederek yeniden onlara eğitim koliyi biçiminde sunacağız. Bunu da gerçekten sınamak istiyorlar. Bu stil büyümelerin bizim sıhhat sistemimizin eğitime dönüştürülerek teknolojiyle birleştirilerek dünyaya buradan dağılması çok iftihar verici oluyor” dedi.

Sıradaki Haber :  KKKA’da sevindirici haber, 20 gündür ölüm yok

Ferhat Yasak
 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı