Gündem

Dürümlü patlamasının üzerinden 4 sene geçti, acısı hala geçmedi

Dürümlü patlamasının üzerinden 4 sene geçti, acısı hala geçmedi

Terör örgütü PKK üyeleri, 12 Mayıs 2016 tarihinde Bingöl’nam Genç ilçesine bağlı Döşekkaya köyü yakınlarında yol çalışması yapan bir şirkete ait kamyonu gasp ederek takribî 15 tonluk bombayı taşıta yüklemiş, bomba yüklü vasıta içindeki PKK’lılarla beraber Yenişehir ilçesine bağlı Tanışık Semtine gelmişti. Köylülerin şüphelenmesi üzerine vasıtadaki PKK’lılar ile köylüler arasında müzakere yaşanmış, vakanın ardından teröristler bomba yüklü kamyonu Dürümlü mezrasına doğru yönlendirmişti. Köylüler tarafından takibe alındığını ve kaçamayacaklarını kavrayan teröristler 15 ton patlayıcı yüklü kamyonu infilak ettirmiş, vakada akraba olan 16 birey can vermiş, 26 birey de yaralanmıştı. Vakanın üzerinden 4 sene geçmesine karşın acılar ilk günkü tazeliğine gözetiyor.

“Acılar, sanki ilk günkü gibi hala taze”

Patlamada 2 kardeşini, amcalarını, kuzenleri ve yeğenlerini kaybeden Hacı Çelebi Yaman, İHA muhabirine yaptığı söylemede acılarının hala taze olduğunu söyledi. Yaman, “Sanki daha ilk gün ki gibi acılar taze, bir telefon çaldığında telefon acaba onlardan mı geldi, insan kendini avuntu etmek istiyor, ne yazık ki telefon başkalarından geliyor. Dönecekleri duygusu süreli içimizde, dönmeyecekleri gidişatını kabullenemiyoruz” dedi.

“Çocuklar babalarını soruyor, askere gittiklerini söylüyoruz”

Patlamanın olduğu yarıyıl 8 aylık olan çocukların şimdi 5 yaşına girdiğini kaydolan Yaman, “Çocuklar babalarını soruyor, çalışmaya veya askere gittiklerini söylüyoruz. Şimdi bu çocuk artık öğreniyor, anneleriyle kabirliklere geldiklerinde artık babalarının burada olduklarını öğreniyorlar. Şimdi bana amca babamız çalışmaya gitti demiştin ama buradadır beni aldatıyor muydun sen diyorlar. Çocuklara karşı palavracı gidişata geliyoruz ne yazık ki. Biz Allah katında palavracı gidişata düşmeyelim bu çocukların gönlü kalmasın diye söylüyorduk, fakat bu çocuklara bunları yaşatanlara Allah milyon mislini onlara versin” diye konuştu.

“Can Verenlerin şehit statüsüne alınmasını istiyoruz”

Sıradaki Haber :  Adana’da dolunay güzel görüntüler oluşturdu

Kendilerinin terör örgütü ile çatışmaya girdiklerini aktaran Çelebi, “Cumhurbaşkanımıza ve devletin mercilerine sesleniyorum, biz burada terör örgütü ile çatışmaya girdik. Terör örgütü gelip de burada bizi öldürüp gitmedi, biz Diyarbakır’ı bir trajediden kurtardık ve hakkımız olanı devletten istiyoruz. Hakkımız nedir şuan sivil terör mağduruyuz, ama biz yolda mayına basmadık biz terörle yarım saate yakın çatıştık ve kurtuluşları olmadığı için bombayı tahrip ettiler. Onlardan dileğimiz bizi de şehit statüsüne alsınlar. Biz kendimiz için değil geride kalan çocuklar için şehit statüsüne alsınlar” biçiminde konuştu.

Murat Başal

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı