Gündem

Eminönü’nde bayram alışverişi yoğunluğu

Eminönü'nde bayram alışverişi yoğunluğu

Korona virüse karşı alınan temkinler kapsamında Ramazan Bayramı süresince 81 şehrin tamamında uygulanacak olan caddeye çıkma kısıtlamasına rakamlı günler kaldı. 23 Mayıs 00.00’da başlayacak ve 26 Mayıs 00.00’da sona erecek olan kısıtlama evveli bayramı konutlarında geçirecek olan yurttaşlar, Eminönü’ne gelerek alışverişlerini yaptı. Dünyayı tesiri altına alan korona virüs sebebiyle tarihin en boş günlerini yaşayan Eminönü’nde bayramın yanaşmasıyla birlikte yoğunluk yaşandı. Öğle saatlerinde Eminönü’ne gelerek alışverişini yapan yurttaşların oluşturduğu yoğunluk havadan görüntülendi. Eminönü’nde yoğunluk yaşanırken, her bayram binlerce bireyin bayramlık elbise almak üzere akın ettiği Mahmutpaşa ise boş kaldı.

“Ananesel bir hazırlık yaptık”
Sabahın erken saatinde paklik yaparak güne başladıklarını ifade eden Bedrettin Taşova, “Bayram önü, her zaman olduğu gibi ananesel bir hazırlık yaptık. Alıcılarımızı bekliyoruz. Sabahtan minik tefek bir hareketlilik vardı. Öğleden sonra bir yoğunluk yaşayacağımızı düşünüyoruz. Cumaya kadar, vahşilik, dolu dolu, daha önceki bayramlara kıyasla bir kalabalık olmasını ön görüyoruz. Arzu da ediyoruz. Maliyetlerimiz geçen yıla göre çok daha uygun. Netlikle zam yapılmadı. Ramazan Bayramı, şeker bayramı olarak nitelendirildiği için tatlı ağırlıklı gidiyor. Yanına ekstra çerez alınabiliyor. Lokum ağırlıklı satış var desek yanlış olmaz” dedi.

“Daha Önceki bayram alışverişleri yok”
Bayram alışverişinde çocuklar için şeker aldığını dile getiren Nurettin Er, “Kimsenin geleceği yok ama kendimize kahve aldık. Çoluk çocuk, torunları göremeyeceğiz. Allahın İzniyle bugünleri de atlatacağız. Daha Önceki bayram alışverişleri yok. Buruk geçiyor. Direneceğiz artık” diye konuştu.

“İki gün sonra tıklım tıklım olur”
Bayram alışverişini yapan Hasan Çıtır, “Torunları, komşuları coşturmamız gerekli. O surattan geldim. Sakin olduğu için alıyorum. İki gün sonra tıklım tıklım olur. Şimdi yoğunluk basmakalıp, öğleden sonra artar. İnsanlar mesafeyi uygulamıyor. Şimdi alıp kaçayım diyorum” dedi.

Sıradaki Haber :  Belediyeden Alişan ve Demet Akalın açıklaması

“Bayram alışverişi olacağını varsaymıyorum”
Korona virüsün Mahmutpaşa’yı da etkilediğini söyleyen Tunç Perikli, “Mahmutpaşa’da herkes bayram alışverişi temennisinde. Zati insan yok. Gelen yok. Bayram alışverişi olacağını çok zannetmiyorum. Bayramın bitmesi gerekli. Haziran’dan sonra işimize eforumuza bakacağız. Çarşının halini görüyorsunuz. Kimse yok” dedi.

Caner Sönmez – İrem Demir

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı