Gündem

Filipinler, 6 adet Türk üretimi HAMLE helikopteri alacak

Filipinler, 6 adet Türk üretimi HAMLE helikopteri alacak

Filipinler Korunma Bakanı Delfin Lorenzana, Malacanang’daki basın buluşmasında Filipinler Hava Güçleri PAF bünyesine katılmak üzere satın alınacak helikopterlere müteveccih söylemelerde bulundu. Lorenzana, Filipinler Hava Güçleri’nin Amerika Birleşik Devletleri üretimi Apache veya Viper hücum helikopterleri yerine Türk üretimi HAMLE hücum helikopterlerini satın alacağına söyledi. Bakan Lorenzana, Amerika Birleşik Devletleri helikopterlerini satın almaktan bırakmalarının sebebinin Amerika Birleşik Devletleri ile Filipinler arasındaki ilişkilerin meseleli olmasından değil, Türk hücum helikopteri HAMLE’ın aynı bereketi daha ucuza sağlaması olduğunu ifade etti.

“Hücum helikopteri satın alma bütçemiz yalnızca 13 milyar Filipin Pezosu” diyen Bakan Lorenzana, “Gereksinimimizi Amerika Birleşik Devletlerinden karşılarsak sadece 1 ila 2 hücum helikopteri alabiliriz. Oysa aynı ölçüdeki paraya en az 6 adet Türk HAMLE helikopteri satın alabiliyoruz” biçiminde konuştu.

Bakan Lorenzana, “Türk üretimi HAMLE helikopterleri, dünyanın en iyi hücum helikopterlerinden biri” diyerek HAMLE helikopteri için mülakatların korona virüs krizinden evvel asıllaştığını da duyurdu.
Filipin hükümeti daha evvel 2 milyar dolara Boeing Apache AH-64E ve Bell Viper hücum helikopterinin satışını onaylamış, ancak daha sonra alımdan bırakmıştı.

Türk üretimi HAMLE hücum helikopterleri, dünyanın en büyük uçak üreticisi Boeing’in askeri kolu tarafından üretilen Apache ve Bell işletmesi tarafından üretilen Vipers’ın en büyük rakibi olarak kabul ediliyor.

Selçuk Tekatlı
 

Sıradaki Haber :  Şeker hastalığı yüzünden anne olamıyordu, tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi oldu
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı