Dünya

Gürcistan’da 9 Mayıs Başarı Günü kutlandı

Gürcistan’da 9 Mayıs Başarı Günü kutlandı

Gürcistan’ın başşehri Tiflis’te bulunan Vake Park’ta Sovyetler Birliği Ordusunun 2. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’nı mağlup etmesinin 75. sene dönümü olan 9 Mayıs Başarı Günü kutlaması yapıldı.

Her sene yurttaşların ve turistlerin katılımıyla tertip edilen kutlama programı, bu sene korona virüs salgını sebebiyle az rakamda katılım ile hakikatleştirildi. Kutlamaya Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia, Korunma Bakanı İrakli Garibaşvili, Genelkurmay başkanı Vladimer Çaçibaia Vake katılırken, “Meçhul Asker” abidesine çiçek vazgeçildi.

Başbakan Gakhari, günün anlam ve ehemmiyetine ait söylemelerde bulundu. Gakhari, “Gürcistan’ın faşizm üzerinde başarı için 300 bin kurban verdi, bu ise ufak bir ülke için büyük bir adım. Gürcistan için 300 bin genç askerin vefatı çoktur, ancak başarı kısmetine bu fedakarlık büyük bir felaket ve katkıdır, bu sebeple her zaman hatıralarını şereflendirmeli ve unutmamalıyız” dedi.

Başbakan, faşizme karşı alınan başarının 75. sene dönümü vesilesiyle, İkinci Dünya Savaşı gazilerine bir keze mahsus 600 Lari takribî 190 dolar ödeneceğini aktarırken, savaş kurbanlarının ailelerine ise 300 Lari takribî 95 dolar verileceğine söyledi.

İlkin Hüseynov
 

Sıradaki Haber :  Maltepe caddeleri 19 Mayıs’ta dans ve müziklerle şenlendi
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı