Gündem

İDDEF, Ramazan ayında Türkiye ve Dünya’da iyiliğe dokundu

İDDEF, Ramazan ayında Türkiye ve Dünya'da iyiliğe dokundu

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu İDDEF ‘İyiliğe Dokun’ sloganıyla asıllaştırdığı 2020 Ramazan dayanak faaliyetleri çerçevesinde surat binlerce hakikat lüzum sahibi ailenin vicdanına iyilikle dokundu. İDDEF, iyilikseverlerin azık kutularını, zekat, fitre, fidye, iftar ve bayramlık elbise bağışlarını Türkiye ile Afrika, Asya, Orta Doğu ve Balkanlar’daki 33 ülke 106 bölgede eğitim gören ilim öğrencileri ve lüzum sahiplerine teslim ettiğine söyledi.

280 bin bireye iftar verildi

İDDEF’ten yapılan söylemede, “Bu seneki Ramazan çalışmaları ‘İyiliğe Dokun’ sloganı ve iyilikseverlerin itimatları fukara kimselere teslim edilerek bitirildi. Ramazan’ın faydayı dünyanın dört bir yanındaki fakir kimseler ile medreselerde hafızlık ve Şer-i İlimler okuyan öğrencilere eriştirildi. Ramazan ayında koronavirüs kovid-19 ihtiyatları kapsamında yine tasarladığımız çalışmalarla ülkemize ve senenin tüm günleri sahada olan mahallî misyonlularımızla iyilikseverlerin zekat, fitre ve azık takviyeleri mazlum ve mağdur ülkelerdeki kardeşlerimize eriştirerek ümmet coğrafyasına iyilik taşındı.

Bu kapsamda Türkiye’de Koronavirüs sebebiyle mağdur olan lüzum sahibi 10 bin aileye azık, hijyen kutuyu ve alışveriş kartı takviyeleri eriştirildi. 33 ülke 106 bölgede 24 bin aileye azık, 280 bin bireye iftar verildi, 36 bin bireye ise iyilikseverlerin zekat, fitre ve fidye bağışları teslim edildi. Her sene olduğu gibi bu sene de medreselerde eğitim alan öğrencilere, öksüz ve fakir çocuklara bayramlık elbise armağan edilerek bayramın mutluluğu yaşatıldı.” denildi.

Acil kriz bölgelerine ağırlık verildi

Suriye, Yemen ve Gazze gibi iç savaş ve fakirlikle çaba edilen ülkelerde Ramazan ayı çalışmalarına ağırlık verildiği belirtilen söylemede, “Acil kriz bölgelerinde sene boyu devam eden takviyeler bu Ramazan da sürdürüldü ve 90 bin bireye sıcak iftar yemeği ve azık desteği dağıtıldı. Suriye İdlib’de çadır şehirlerde ve inşa ettiğimiz briket konutlarda Ramazan’ı geçiren mazlum ailelere sıcak yemek ikram edilirken, İç savaşla beraber açlık ve hastalığın büyük bir krize dönüştüğü Yemen’de sene boyu devam eden takviyeler Ramazan ayında da sürdürüldü.

Sıradaki Haber :  Suriyeli sığınmacı aile Türkiye’de hayata tutundu

Manili, sığınmacı ve öksüz 4 bin aileye azık desteği yapıldı ve iftarlık yemek ikram edildi. Kuşatma altındaki Gazze’de ise mazlum aileler unutulmadı; zekat ve fitreler teslim edildi. Ramazan çalışmaları Suriye, Yemen ve Gazze gibi bölgelerde büyük güçlük içinde hayat çabası veren mazlum kardeşlerimize büyük neşe yaşattı. Batı Afrika ülkesi Gine’de ise 4 bin aileye azık dağıtılırken, koronavirüs sebebiyle toplu iftarlar yalnızca Bangladeş, Burkina Faso, Mali, Kamerun’da yapıldı. Değişik ülkelerde mazlum, sığınmacı ve fakir ailelere iftarlık sıcak yemek ikram edildi.” ifadeleri kullanıldı.

159 su kuyusu açıldı, 6 kalıcı yapıtın esasları atıldı

Suyun dünyanın her yerinde hayati rol oynadığı vurgulanan söylemede, “Koronavirüs salgınıyla çaba ettiğimiz bu günlerde hem şahsi paklik hem de içme suyu olarak suyun ehemmiyetine bir kere daha tanık oluyoruz. Bu kapsamda sene boyu olduğu gibi Ramazan’da da susuzluk yaşayan ve lekeli suları içmek zorunda kalan kimseler için “Damlaya Damlaya Umut Olur” kampanyası kapsamında Afrika ve Asya ülkelerinde 159 su kuyusu açıldı.

Son emelimiz eğitim olarak iyilikseverlerin dayanağıyla Fildişi, Bangladeş, Burkina Faso ve Kenya’da 4 mescid ve 2 medresenin esasları atılarak inşasına başlandı. Sene süresince İslami eğitim ve insani yardım faaliyetleriyle beraber mescit, medrese, su kuyuları, acil dayanak ve kurban gibi hizmet alanlarında projelerimizi sürdüreceğiz. Koronavirüs sebebiyle değmememiz gereken bir hayli şey varken yardımseverler Ramazan ayında gönülden iyiliğe dokundu. Lüzum sahiplerini neşelendiren bağışçılarımıza teşekkür ederiz.” denildi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı