Gündem

İki bayandan biri şartsız koşulsuz tüm sporları yapabileceğine inanıyor

İki bayandan biri şartsız koşulsuz tüm sporları yapabileceğine inanıyor

 Buna göre, bayanların yüzde 53’ü bayanların şartsız koşulsuz her sporu yapabileceğine inanıyor. Bayanların her sporu yapabileceğine inanmayanların hisseyi bayanlarda yüzde 47 iken erkeklerde yüzde 36 olarak çıkıyor. Bir başka deyişle bayanlar ve spor arasındaki ilişki hakkında, bayanlar erkeklere göre daha kalıplar içerisinde düşünüyor. Eş bir biçimde, bayanlar kendileriyle alakalı sahip oldukları algıdan daha değişik olarak çocukların cinsiyet bağımsız olarak değişik sporlarla ilgilenmesini istiyor.

Mesul bankacılık kavrayışıyla cinsiyet denkliği ve spor alanlarında cemiyetsel yatırımlarını sürdüren ING Türkiye, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda “Spor ve Cemiyetsel Cinsiyet Araştırması” yayımladı.

Araştırma, pek çok kadının spor alanında cesaret dinlemediğini de gözler önüne serdi. Ankete katılan bayanların yüzde 53’ü “Rastgele bir şart gerektirmeden bayanların tüm sporları yapabileceğini düşünüyorum” derken; bayanların yüzde 47’si, erkeklerin de yüzde 36’sı ancak zorunlu özelliklere sahip bayanların belirli spor dallarını yapabileceklerini düşünüyor. Bayanlar, yeniden bayanlara uygun sporları tasvirlerken yüzde 21’i beden yapılarına uygun olması, yüzde 16’sı spor dalının ağır efor gerektirmemesi, yüzde 5’i estetik olması gerektiğini ifade ediyor.

Güreş erkeklere, jimnastik bayanlara uygun görülüyor
Spor dallarının cinsiyete göre uygunluğunun da sorulduğu araştırmada, bayanlar ve erkekler arasında çocukların cinsiyetlerine göre spor seçimlerinde aşikar bir fark gözlemlenmedi. Buna göre, her iki cinsiyete de uygun olduğu düşünülen sporlar yüzde 99 ile yüzme, yüzde 98 ile kayak, yüzde 97 ile atletizm ve tenis olarak sıralandı. Bazı spor dallarında ise cinsiyete göre uygun bulunma oranının değiştiği dikkat çekiyor.Katılımcıların yüzde 48’i güreşin, yüzde 41’i halterin erkeklere daha uygun bir spor dalı olduğunu düşünüyor. Katılımcıların yüzde 20’si jimnastiğin, yüzde 12’si ise voleybolun bayanlara daha uygun spor dalları olduğunu ifade ediyor.

Sıradaki Haber :  Türkiye’de son 24 saatte 2213 kişiye Kovid-19 hastalık tanısı konuldu

Sporun mektep galibiyeti ve disiplini artırdığı düşünülüyor
Araştırmaya katılanların yüzde 96’sı çocukluk yarıyılında yapılan sporun, çocukların geleceğini pozitif etkilediğini düşünüyor. Katılımcılar spor yapan çocukların, öz disiplin, zaman yönetimi ve mektep zafer mevzularında zaferli olduklarına inanıyor.

Ebeveynlerin kız ve oğulları için ortak seçimi: Yüzme, tenis ve kayak
Ebeveyn katılımcılar, kızlarının yüzme, tenis, jimnastik, voleybol ve kayakla ilgilenmesini isterken buna eş biçimde oğullarının da yüzme, basketbol, tenis, kayak ve futbolla ilgilenmesini heves ediyor.
Bazı spor dallarını kendimize uygun bulsak da o kadar sık ilgilenemiyoruz

Araştırma neticelerine göre, Türkiye’nin yüzde 55’i haftada birkaç defa veya daha sık atletik bir etkinlikte bulunuyor. Bu grup içerisinde rutin yürüyüşü de atletik etkinlik olarak görenlerin yoğun olduğu gözlemleniyor zira bu biçimde spor yapanlar içerisinde azami oran yüzde 75 ile yürüyüş kategorisinde. Hemen ardından yüzde 23 ile fitness, yüzde 19 ile koşu geliyor.

Türkiye genelinde bireylerin kendine uygun bulduğu spor dallarının başında yüzde 85 ile yüzme geliyor. Ancak asılda bu sporu kumpaslı yapanların oranı yüzde 4.

Tenis de bireylerin kendilerine en uygun buldukları sporlardan biri. Genel kitlede bunu belirtenlerin oranı yüzde 68 olsa da bu sporu asılda kumpaslı olarak yapanların oranı genel kitlede olduğu gibi bayanlarda da yüzde 1.
Ekip sporlarında da eş bir tablo ortaya çıkıyor. Genel kitlenin yüzde 39’u futbolu, yüzde 51’i basketbolu, yüzde 56’sı voleybolu kendine uygun buluyor. Ancak asılda bu sporları veya bu spora müteveccih idmanları kumpaslı yapanların oranı sırayla yüzde 3, yüzde 3 ve yüzde 2.

Yoga ve koşuda Covid-19 tesiri
Covid-19 salgını kısıtlamaları sona erdiğinde kumpaslı yapılması tasarlanan atletik etkinliklerinde, Covid evveline göre en büyük fark yoga ve koşu kategorilerini kollandı. Genel kitle içerisinde kumpaslı Haftada birkaç kez veya daha sık “yoga” yapılma oranı, Covid evvelinde yüzde 11 iken Covid sonrasında kumpaslı olarak yapacağını belirtenlerin oranı yüzde 23 oldu. Özellikle bayanlarda yüzde 15 olan oran, Covid sonrası yüzde 31’e yükseldi.

Sıradaki Haber :  Gümüşhane'de maskesiz caddeye çıkmak menedildi

Genel kitle içerisinde kumpaslı koşu yapanların oranı yüzde 19 iken Covid sonrasında kumpaslı olarak koşu yapacağını belirtenlerin oranı ise yüzde 30 oldu.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı