Gündem

Kısıtlama gününde ilk kez kepenk açan kasap ve manavlarda yoğunluk

Kısıtlama gününde ilk kez kepenk açan kasap ve manavlarda yoğunluk

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre koronavirüs önlemleri kapsamında 15 şehirde hafta sonuna ek olarak 18-19 Mayıs tarihlerinde de caddeye çıkma kısıtlamasının devam edeceği duyurulmuştu. Bu temkinler kapsamında hafta sonu yalnızca fırınlar, eczaneler ve tatlı satan firmalar sarih yakalanmıştı. 18-19 Mayıs tarihlerinde ise bunlara kasaplar ve manavlar da ilave edildi. Kısıtlama günlerinde bugün itibariyle ilk kez kepenk kaldıran kasap ve manavlarda yoğunluk oluştuğu kollandı. Manav ve kasaplar İçişleri Bakanlığının yayınlandığı genelgeye göre 18-19 Mayıs tarihlerinde 10.00 – 16.00 saatleri arasında hizmet veriyor olacak.

“Günlük vasati 300 kilo et satıyoruz”

Murat Koca adlı kasap, karara coştuklarını belirterek kilo bazında günlük et satışlarının 2 kat çoğaldığını söyledi. Koca, “Market ve fırınlar gibi, kasapların da sarih olması coşturucu oldu. AVM, lokanta gibi şirketlerin kapalı olması kasaplara arzı artırıyor. Yurttaş evinden çıkmadığı için aralıksız evinde yemek yiyor. Ramazan ayı başlamadan evvel günlük vasati 150 kilo et satıyorduk. Şuanda günlük vasati 300 kiloyu buldu. Kasaplarda genel anlamda bir yoğunluk oluştu. Ramazan Bayramı evveli yurttaşın et gereksinimlerini son güne vazgeçmemesini istiyoruz. Son güne vazgeçtikleri zaman hem istediklerini bulamıyorlar hem de yoğunlukla karşılaşıyorlar. Yurttaşlar et mahsulleri gereksinimlerini kısıtlamanın olacağı son güne vazgeçmesinler, hafta içine yaysınlar” dedi.

“Et satışlarındaki çoğalış devam ediyor”

Kasap Ümit Çatmabacak, caddeye çıkma kısıtlamasında kasaplar olarak ilk kez sarih olduklarını söyleyerek, “Kasaplar sarih olduğu zaman yiyecek mevzusunda yurttaş daha çok faydalanabiliyor. Sofrada olması gereken en aşikar yiyeceklerden olan etin, insanların iftar sofrasında daha çok bulunması gerekiyor. Yurttaş iftar sofralarında daha çok et ve tavuk mahsullerini seçim ediyor. Yurttaşın sofrasındaki et beceriksizini gidermek ismine kasapların sarih yakalanmasının zorunlu olduğunu düşünüyorum. Et, iftar sofralarının bırakılmazıdır. Caddeye çıkma kısıtlaması evveli ve sonrasındaki günler çok fazla yoğun geçiyor. Yurttaşımızın bu noktada sosyal mesafe kaidesine itina göstermesi gerekiyor. Yurttaş yoğunluk oluşmaması açısından hafta içi kasap gereksinimlerini karşılayabilirler. Koronavirüs sürecinde ve bu sürece Ramazan ayının da dahil olmasından dolayı et satışlarındaki çoğalış devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haber :  Tatilciler gitti, İstanbul boş kaldı

Manavlarda sosyal mesafeye dikkat ediliyor ve eldivensiz mahsul seçilmiyor

Kısıtlama günlerinde ödüne natürel yakalanan manavlarda ise alışverişler sosyal mesafe kaidelerine uyularak yapılıyor. Manav Hamit Çakmak, zamanın hudutlu olmasından dolayı çok fazla yoğun olduklarını vurgulayarak, “Yurttaşlar meyve ve sebze gereksinimlerini karşılıyorlar. Yurttaşları sosyal mesafe dikkat etmeleri mevzusunda uyarıyoruz. İçeriye maskesiz ve eldivensiz yurttaş almıyoruz. Mahsulleri de eldivensiz seçtirmiyoruz” diye konuştu.

Murat Ergin – Muhammed Fırat Aksoy
 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı