Gündem

Koronavirüs hastaları işte bu yoğun bakımda rehabilitasyon ediliyor

Koronavirüs hastaları işte bu yoğun bakımda rehabilitasyon ediliyor

Türkiye’de yeni tip korona virüs Covid-19 salgınıyla gayrette ehemmiyetli yere sahip yoğun bakım birimlerinin biri de Sıhhat Bilimleri Üniversitesi SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu bünyesinde bulunuyor. Tanı alan ve rehabilitasyonları süren hastaların solunum dayanağına lüzum dinlemesi halinde yoğun bakım birimine alınarak uyuyuşu sağlanıyor. Süreçte solunum dayanağı yanında ilaç rehabilitasyonlarının da uygulandığı hastalar doktorlar tarafından plazma rehabilitasyonu açısından da değerlendiriliyor. Hastaların bulunduğu birimde olumsuz tazyik sayesinde içerideki hava kesintisiz arınılarak bu havanın öteki alanlardaki havayla karışması yasaklanıyor. Sıhhat personeli ise yoğun bakımlara şahsi gözetici donanımlarla girerek güvenliği artırıyor.
Mevzuya ait bilgi veren SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Covid-19 Yoğun Bakım Muayenehaneyi Mesulü Dr. Öğretim Abonesi Gürhan Taşkın, sağlık kurumunda değişik yatak kapasitelerine sahip birden çok yoğun bakım bulunduğunu belirterek çoğunlukla solunum yetmezliği sebebiyle suni solunum dayanağına lüzum dinleyen hastaları yoğun bakıma kabul ettiklerini kaydoldu.

“Hastalarımızın çoğu hayatla vefat arasında kritik süreçte bulunan hastalar”

Vaziyeti daha kritik olan, hayatsal işlevleri riskte olan hastaları yoğun bakıma kabul ettiklerini vurgulayan Taşkın, “Hastaların yakinen takip edilmesi gerekiyor, hayatsal işlevlerinin özellikle solunum vaziyetlerinin, dolaşım vaziyetlerinin. Bu hastalar çoğunlukla solunum dayanağına veya dolaşım dayanağına lüzum dinleyen hastalar. Hastalarımızın çoğu hayatla vefat arasında kritik süreçte bulunan hastalar. Açıldığımız ilk günden itibaren toplam 45 hastayı bu yoğun bakımımıza kabul ettik. Bu hastalarımızın da takribî 25 tanesini servisimize naklettik. Hala içeride rehabilitasyonuna devam ettiğimiz bir grup hastanız var. Bu süreçte ne yazık ki kaybettiğimiz hastalar da oldu. Elimizden gelenin en iyisini yaparak onları yaşamda yakalamaya çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

“Hastaların büyük çoğunluğunda solunum yetmezliği ön tasarıda oluyor”

Sıradaki Haber :  Uyumlarını sağlamak için dağdan mantar topluyorlar

Yoğun bakımda uygulanan rehabilitasyon süreci hakkında bilgi veren Taşkın, “Hastayı kabul ettikten sonra mevcut gidişat, tıbbi gidişat değerlendirmesi yapılıyor. Hastanın tıbbi vaziyeti değerlendirildikten sonra zorunluluklarını ortaya çıkartıyoruz. Neye lüzumları var onu ortaya koymaya çalışıyoruz. Kabul ettiğimiz hastaların büyük çoğunluğunda solunum yetmezliği ön tasarıda oluyor. İlk evvel yeterli solunum dayanağını neyle sağlayabiliriz onu değerlendiriyoruz. Bir grup hastamız zaman içerisinde solunum yetmezliği şiddetli olup solunum aygıtına lüzum dinliyor. Bu grubu solunum aygıtına alarak solunum gereksinimini desteklemeye çalışıyoruz, bu süreçte. Hastalarımızın ehemmiyetli bir kısmını solunum aygıtında uzunca bir vakit takip etmek vaziyetinde kalıyoruz. En minik makineden dağılabilecek emareyi tespit ettiğimiz hastalarda yavaş yavaş hastalarımızı uyandırıp solunum aygıtından ayırma sürecine geçiyoruz. Bu süreci bitiren hastalarda da genellikle kısa bir takip sonrası, kendi solunumu idame ettireceğine kanı getirdikten sonra yoğun bakımlardan servise çıkışlarını sağlıyoruz” biçiminde konuştu.

Yoğun bakımda hastalara ilaç rehabilitasyonu da uygulanıyor

Solunum dayanağı yanında bazı ilaç rehabilitasyonlarının da uygulandığına dikkat sürükleyen Taşkın, “Hali hazırda Covid-19 için başlanmış olan yahut vaziyeti şiddetlendiği için ilave ettiğimiz ilaç rehabilitasyonlarımız var. Bu rehabilitasyonların bir kısmı zati çok aşina rehabilitasyonlar bir kısmı da yoğun bakımda kullanmamız gereken özel rehabilitasyonlar. Lüzumu olan gruba zorunlu dayanağı sağlamak için süratli karar verip bir an evvel başlıyoruz. Sıhhat Bakanlığımızın temin ettiği hidroksiklorokin ve favipiravir rehabilitasyonu. Bir grup hastaya zati başlanmış olarak kabul ediyoruz bir kısmına da yoğun bakımda başlıyoruz. Sonrasında bu süreçte Hastaları plazma rehabilitasyonu açısından değerlendiriyoruz. Zorunlu gördüğümüz hastalarda bu rehabilitasyonu seçim edebiliyoruz. Bir ekip kullandığımız başka rehabilitasyonlar da mevcut. Ehemmiyetli olan hastanın seyrini iyi kestirip hastanın neye lüzumu olduğunu öngörebilmek” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haber :  Bursa Valiliği’nden sıcak hava uyarısı

Şahsi gözetici teçhizatlarının kullanımına dikkat ediliyor

Yoğun bakımlarının olumsuz tazyikli olduğuna dikkat sürükleyen Taşkın bu sayede öteki kısımlardaki hava ile hastanın odasındaki havanın karışmasının yasaklandığını aktardı. Taşkın, hasta alanına girerken şahsi gözetici donanımları birbirlerini hakimiyet ederek giydiklerini belirterek, “Şahsi gözetici teçhizatlarımız bütün ve yeterli. Sıhhat personelimiz bu düzeyde bu mevzudaki eğitimlerini bitirdiler. Hastaların alanına girerken korucu donanımları giyerek ve birbirimizi hakimiyet ederek hasta alanına giriyoruz. Hasta alanlarında harekâtları bitirdikten sonra gözetici donanımları da birbirimizi hakimiyet ederek üstümüzden çıkarıyoruz. Bu donanımları muntazam giyip çıkarmada da oldukça çalıştık” dedi.
Yoğun bakımda gece gündüz çalışarak hastalarla yakından ilgilenen sıhhat personeli yurttaşlara “Konutta kal” iletiyi verdi.

Neşra Durmaz – Emre Yüzügüldü
 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı