Gündem

Martı adası kuluçka yarıyılına girdi

Martı adası kuluçka yarıyılına girdi

Adını martılardan alan Martı Adası, her sene binlerce kuşa konut sahipliği yapıyor. Atatürk Barajı’nın keşfedilmemiş natürel hoşluklarından birisi olan Martı Adası, alıngan günlerinden birisini yaşıyor. Faize yarıyılında olan martılar adada bulunun otluk ve taşlık olana yuva yaparak yumurta vazgeçti. Martı adasındaki yumurtalar sebebiyle yürümek neredeyse olanaksız hale geldi. Dişi ve erkek martılar tarafından adaya etraftaki nebatlardan geniş koloniler halinde yapılan yuvalarda genellikle 3 yumurta yer alıyor. Yumurtaları kuluçkaya vazgeçen martıların yavrularının 4 haftanın sonunda yumurtayı çatlatarak dünyaya gözlerini açması bekleniyor.

Samsat Belediye Başkanı Halil Fırat ve gazeteciler adaya çıktığında binlerce kuş adadan uçtu. Yumurtaların bulunduğu adaya yabancıların geldiğini gören martılar büyük hengame çıkarttı. Başkan Fırat, takribî 3 bin metrekarelik alana sahip isme ile alakalı turist sürükleyecek projeleri olduğunu dile getirdi. Başkan Fırat, “Samsat ilçesi Atatürk Baraj Göletine kıyısı olan ve yarım ismedir. Atatürk Baraj Göleti’nde natürel çok rakamda koy ve minik adacıklar var. Bunlardan bir tanesi de Martı Adası’dır. Bu martılar Samsat Belediyesinin gözetmesi altındadır. Samsat Belediye olarak bu martıları gözetmekle vazifeliyiz. Zira belediye olarak ilçe merkezinde yaşama geçirdiğimiz projelerimizin bir parçadır. Martıları, gezi teknemiz, otomobilli araba vapurumuz, halk bahçemiz, restoranımız, yüzme havuzu ve bölge şehirlerinde dahi bulunmayan ‘zıpline’ projemizin bir parçası olarak düşünüyoruz. Doğaseverleri, maceracıları ilçemize sürüklemek istiyoruz. Beklentimiz ilçemize gelen davetlilerimiz çaylarını yudumlarken, yemeklerini yerken martıları besleyecekler. Teknelerle gezi turları tertip edeceğiz” diye konuştu.

Ahmet Arslantaş – Fahrettin Çelik

Sıradaki Haber :  Bilim Kurulu Üyesi İlhan: “İstanbul ve Doğu Marmara’da iller arası geçişler ile birlikte vakaların arttığını görüyoruz”
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı