Gündem

Mehmet Taşhanlıgil: ‘Süper Süratli Okuma ile daha önceki okuma alışkanlıklarını değiştiriyoruz’

Mehmet Taşhanlıgil: 'Süper Süratli Okuma ile daha önceki okuma alışkanlıklarını değiştiriyoruz'

Süratli okumak pek çoğumuz için aşılmaz bir duvar olarak görülüyor. Zeka haritalarının keşfeden Tony Buzan’ın talebesi, Süper Süratli Okuma tekniğinin kurucusu Mehmet Taşhanlıgil, geliştirdiği usul sayesinde bireylerin kavrayarak 3 kat daha süratli okuyabildiğine söyledi.

İlkokul birinci sınıfta bilinen okuma tekniğinin yerine geliştirdiği Süper Süratli Okuma tekniği ve Speedymemo yazılımı ile dünyaya süratli okumayı öğreten Mehmet Taşhanlıgil, “21’inci. asırda, ilerleyen teknolojinin de tesiri ile ferdin okuma alışkanlığının eksilmesi neticesinde oluşan süre ve anlam kaybını en aza indirmek gerekiyor. Süper Süratli Okuma ile bu süreci idaremek oldukça basit. Kendi alanında uzmanlaşmış altyapısı ile çağın lüzumluluklarına en uygun biçimde hazırlanmış bu platform, mektep eğitimine, kitap okumaya, daha iyi kavramaya ve imtihanlarda kusursuz sual çözmeye takviyeci oluyor. Sistem, okumalarımızı çok daha iyi kavramamızı ve bir dakikada okunan kelime rakamını kavrayarak 3 katına kadar çıkarmamızı sağlıyor. Daha Önceki okuma alışkanlıklarını değiştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ülkemizdeki eğitim sistemi sürati gerektiriyor

Türkiye’nin eğitim sisteminin esasında süratin uyuduğunu söyleyen Mehmet Taşhanlıgil, bireylerin bu vesile ile süratli okuma teknikleri mevzusunda eğitime yöneldiklerinin altını çizdi. Taşhanlıgil: “Ülkemizdeki eğitim sisteminin, esasta sürati gerektiriyor olması da bizi dolaylı olarak süratli okumamızı sağlayacak eğitimlere yönlendiriyor. Bu anlamda Süper Süratli Okuma, mekteplerin talebelerine sunduğu büyük bir avantaj hâline gelmiş gidişatta. Ders olarak işletilen, talebenin sene içerisindeki okuma ve anlama seviyesini ölçmesini sağlayan bu sistem, yılsonunda talebenin gelişim seviyesini ve galibiyet haritasını da oluşturuyor.” dedi.

Süratli okuma nasıl geliştirebilir?

Süratli okumanın tamamen beyin kapasitemizin izin verdiği bir okuma usulü olduğunu söyleyen Mehmet Taşhanlıgil, “Nasıl yürüyen bir fert koşabilir ama uçamaz ise okumayı öğrenen bir fert de süratli okuyabilir ama bir bakışta sayfayı tamamlayamaz. Hiç okuma yapmıyorsanız dahi günde yalnızca bir sayfa okumakla başlayın. Bir kitabı açın ve yalnızca bir sayfa okuyun. Süratlice tekniklere başlamak için kalem veya parmak ile satırları takip edin, bu odaklanmayı, odaklanmaya bağlı olarak da kelime grubu olarak okumanızı sağlayacak. 4-3-2-1 dediğimiz bir egzersiz var. Okumak için bir kitap tanımlayın ve daha evvelden okumadığınız bir sayfadan itibaren 4 dakika kavrayarak okuyun. Sonra 4 dakika kavrayarak okuduğunuz bu sayfayı 3 dakikada yetişin. Evet aynı yeri okuyun ama bu sefer yetişmek için. Anlama seviyesi düşecektir ama yetişmeniz ehemmiyetli. Sonra 3 dakikada yetişmeniz istenen 4 dakikada okuduğunuz kısmı sırasıyla 2 dakikada ve 1 dakika da yetiştirin. Unutmayın 4 dakikada kavrayarak okuduğunuz yeri 1 dakika da kavramanızı değil 3-2 ve 1 dakika da yetişmelisiniz.” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haber :  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüste son durumu açıkladı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı