Yaşam

Nesli tükenme riski altında olan turnalar, Ekşisu Sazlığında görüntülendi

Nesli tükenme riski altında olan turnalar, Ekşisu Sazlığında görüntülendi

Erzincan’ın Karasal ve İç Su Ekosistemleri Biyolojik Spektrum Stok ve İzleme İşi Cins İzleme çalışmaları kapsamında izlenecek cinslerden olan turnalar, Ekşisu Sazlıkları sulak alanında görüntülendi.
Nesli risk altında olan turnaların kuluçkaya uyuduğu, kışladığı ve göç sırasında konaklama alanı olarak kullandığı ender ülkeler arasında yer alan Türkiye’de, DKMP Genel Müdürlüğünce bu kuşların popülasyonu ve hayat alanlarının korunması için “Milli Turna Eylem Tasarıyı” hazırlandı. Tasarı kapsamında, DKMP Genel Müdürlüğü turna halkalama takımlarınca popülasyonların çoğalması ve izlenmesi emeliyle Doğu Anadolu başta olmak üzere Türkiye’nin muhtelif şehirlerinde çalışma yürütüldü.

Genellikle yaz aylarında konaklayıp kışın sıcak abuhavalı ülkelere göç ettikleri için Anadolu’nun göç, gurbet ve hasret türkülerine esin kaynağı olan turnaların korunması, izlenmesi, kışlama ve faize alanlarının tespiti için Erzincan’daki Ekşisu Sazlıkları Sulak Alan Koruma Sahası’nda da araştırma yapıldı.

Araştırmalarda 2014’te 7 turnanın sazlıkta barındığını tespit eden takımdaki vazifeliler, uydu üzerinde ve sahada yapılan günlük aktif koruma çalışmaları ile turnaların popülasyonunda ehemmiyetli bir çoğalış sağlayarak rakamı 30’a çıkarmayı muvaffak oldu.

Misyonlularca yapılan halkalama harekâtı ile muhacir kuşlardan olan allı turnaların yaz mevsiminin yanı gizeme kışı da Doğu Anadolu Bölgesi’nde geçirdikleri tespit edildi. Ekşisu Sazlıkları Sulak Alan Koruma Sahası’nda turnaların yanı gizeme angut ve karabatak gibi muhtelif kuş cinsleri de kameralara yansıdı.

Murat Aydemir

Sıradaki Haber :  Aydos Ormanı’nın ‘gizli hoşluğu’ olan göl havadan görüntülendi
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı