Gündem

Ölümcül risk erken hortladı

Ölümcül risk erken hortladı

Yurttaşların korona virüs salgını kadar KKKA hastalığına karşı da dikkatli olması gerektiğini söyleyen Çetin, istatistiki bilgiler üzerinden yurttaşları uyardı. 2019 senesinde Sivas’ta ilk KKKA hastalığı hadisesinin 17 Nisan’da görüldüğünü ifade eden Çetin, bu sene ise ilk olayın 19 Mart’ta ortaya çıktığını belirtti. Olay rakamlarında geçtiğimiz senenin aynı yarıyılına göre takribî 4 kat çoğalış olduğunun altını çizen Çetin, en az korona virüs kadar KKKA hastalığına da dikkat edilmesini istedi.

15 HASTA REHABİLİTASYON ALTINDA

“Virüslerle yaşamak zorundayız” diyen Prof. Dr Çetin, “Virüsler yaşamın bir parçası. Öğreniyorsunuz takribî 25 yıldır KKKA bu bölgemizde endemik bir vaka. Bu yıl ne yazık ki olay rakamlarımız erken çıkmaya başladı. Gördüğümüz hadiseler olağanda nisan sonu ya da mayıs başıdır. Bu yıl ilk olayımızı 19 Mart’ta gördük. Geçen yıl 17 Nisan’da idi ilk hadisemiz, bu yıl 19 Mart’ta görüldü. 1 ay erken gördük. Geçen yıl bu zaman dilimine kadar toplam 6 hadisemiz vardı, bu sene şu ana kadar bizim bütün 28 hadisemiz var, 7 tane de kuşkulu hadisemiz var. Toplam 35 diyebiliriz. KKKA hadiselerinin gelişi çok erken başladı. Şu anda 15 hastamız uyuyor. Bir kısmı rehabilitasyon oldu” dedi.

“KESİNLİKLE İHTİYATLARIMIZI ALMAMIZ GEREKİYOR”

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çetin, konuşmasını şu biçimde sürdürdü: “Yurttaşlarımızı, özellikle kırsal alanda çalışan, hayvancılıkla uğraşan insanlarımızı kenelere karşı gayret etmeye çağırıyorum. Bildiğim kadarıyla Şehir Özel Yönetimiz ve Valiliğimiz de birtakım çalışma yapacak. Bir biçimde hayvanlar üzerindeki kene ölçüsünü eksiltmemiz gerekiyor, ikincisi de kene olma olasılığı olan yerlerde kesinlikle ihtiyatlarımızı almamız gerekiyor. Olasıysa bu cins alanlarda çok fazla olmamak gerekli. İlla olacaksak da sarih alanda kenelerin en fazla girdiği yer öğreniyorsunuz pantolon paçalarıdır. Keneler pantolon paçalarından bedenin üst kısımlarına girerler. Kesinlikle çoraplarımızı üstüne sürüklemek suretiyle bunların bedene girmesini yasaklamalıyız ve arttan da konutumuza geldiğimiz zaman kesinlikle bedenimize rastgele bir kene yapışmış mı, yapışmamış mı diye hakimiyet etmeliyiz. Hakimiyet ettiğimizde şayet kene varsa da kendimiz çıkarmamalıyız, kesinlikle bir sıhhat kuruluşuna gitmeliyiz.”

Sıradaki Haber :  7 bin liralık telefonunu paçaları sıvayıp yağmur sularında aradı

72 YAŞINDA BİR HASTA HAYATINI KAYBETTİ

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kene rehabilitasyonu mevzusunda ülkemizdeki rakamlı merkezler arasında yer aldığını belirten Çetin, “Çok yetkin çalışmalar yapılıyor ve rehabilitasyon oranımız çok yüksek. Daha Öncekinden hastalarımızın yüzde 25-30’unu kaybederdik. Bu sayı faal rehabilitasyonlar sayesinde çok düşmeye başladı. Bu sene içerisinde bu hastalıktan dolayı bir can kaybımız var. 72 yaşında Şarkışla’dan gelen bir amcamız rahmetli oldu. Bu yıl bizi korona kadar rahatsız edecek hususlardan birisi de yeniden bir virüs hastalığı olan KKKA. Kırım Kongo, bizim korona virüs kadar ciddi bir problemimiz. Buna dikkat sürüklemek istiyorum. Tüm ulusumuzu daha dikkatli olmaya devam ediyorum” söylemesinde bulundu.

Fatih Tabur

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı