Gündem

Pandemi yarıyılında 5 milyon kart ‘internet’ ile tanıştı

Pandemi yarıyılında 5 milyon kart ‘internet’ ile tanıştı

Bankalararası Kart Merkezi BKM 2020 seneyi nisan ayı verilerine söyledi. BKM’nin bilgilerine göre, Nisan ayı sonunda Türkiye’de toplam 241 milyon kart bulunurken, bunların 71 milyon adedi kredi kartı, 170 milyon adedi ise banka kartından oluşuyor. Nisan 2019 ile mukayese etildiğinde kredi kartı rakamında yüzde 6’lık, banka kartı rakamında ise yüzde 11’lik çoğalış görülüyor.

Bilgilere göre, banka kartları ve kredi kartları ile nisan ayında toplam 67,8 milyar TL’lik ödeme yapıldı. Bu meblağın 56,8 milyar TL’si kredi kartları ile ödenirken, 11 milyar TL’sinde banka kartları kullanıldı. Sihrime oranları özelinde araştırıldığında banka kartı ile ödemelerde evvelki senenin aynı yarıyılına göre yüzde 9 sihrime görülürken, kredi kartı ile ödemelerde ise yüzde 14 oranında eksiliş asıllaştı.

HER 4 TL KARTLI ÖDEMENİN 1 TL’Sİ İNTERNETTEN ASILLAŞTI

İnanılmaz günler yaşadığımız bu yarıyılda internetten kartlı ödemeler süratli yükselişini sürdürdü. İnternetten kartlı ödeme meblağı, geçen senenin aynı yarıyılına göre yüzde 13 çoğalarak 16 milyar TL’ye erişti. İnternetten kartlı ödemelerin toplam kartlı ödemelerdeki hisseyi de yüzde 24 ile rekor seviyeye erişti. Başka Bir Deyişle nisan ayında her 4 TL kartlı ödemenin 1 TL’si internetten asıllaştı.

Ödemelerini internetten yapmayı seçim eden kart kullanıcı rakamı da çoğalışını sürdürdü. Nisan ayında 18 milyon değişik kart ile internetten ödeme yapılırken 2 milyon kartın ise ilk kere internetten ödemelerde kullanıldığı görüldü. Bir evvelki ay da 3 milyon adet kartın ilk kere internetten kartlı ödemelerde kullanıldığı düşünüldüğünde, pandemi yarıyılında 5 milyon kartın internetten ödemeler ile tanıştığı görüldü.

İnternetten kartlarla yapılan market-besin ödemeleri geçen senenin 3 katına çıkarak 2,4 milyar TL’ye erişti
Nisan ayında internetten yapılan kartlı ödemelerin sektör ayrıntısında dağılımı araştırıldığında geçen senenin aynı yarıyılına göre en fazla çoğalışın yüzde 220 ile market-besin sektöründe olduğu görülüyor. Market-besin sektörünü yüzde 122 çoğalışla elektronik eşya, yüzde 87 çoğalışla mobilya ve dekorasyon, yüzde 62 çoğalışla giyim ve yüzde 20 çoğalışla sıhhat/kozmetik sektörleri takip etti.

Sıradaki Haber :  İmamın gözyaşlarıyla en zor görevi...
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı