Gündem

RTÜK, Sevda Noyan kararını verdi

RTÜK, Sevda Noyan kararını verdi

“Başkan alakalı bireyi gözetti. Ülke TV’ye ceza yok” kavgaları, alınan kararla son buldu.

Ülke TV raporu ayrıntılı olarak görüşüldü. Bir Araya Gelen Radyo ve Televizyon Üst Heyeti, kamuoyunu uzun zaman meşgul eden laflar sebebiyle hazırlanan Ülke TV raporunu geçen haftanın hemen ardından görüştü. İzleme ve Değerlendirme Dairesi uzmanının hazırladığı raporda, yayın yoluyla düşünceyi söyleme hürlüğünün bulunduğu ancak bu hakkın hukuka ters kalite taşımadan kullanılması lüzumluluğu vurgulandı. RTÜK uzmanı, hazırladığı raporda “vazifelerinden biri de milleti bilgilendirmek olan yayın kuruluşlarının, yorum programlarında tenkitlere yer vermesi son derece natüreldir. Ancak, kuşkusuz bu hak hudutsuz değildir, yasa ve terbiye kaideleri içerisinde ve özellikle kamuoyunun pozitif doğrultuda oluşmasına ve cemiyetin daha ileriye götürülmesine takviye emeliyle yapılmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Raporda 15 Temmuz vurgusu dikkat çekti

Türk halkının epopesi direnişi, emniyetin ve MİT’in fantastik savaşı, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki ulusal unsurların varlığı, medyanın, politik partilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve mahallî idarelerin topyekûn çabasıyla yasaklanan 15 Temmuz alçak darbe teşebbüsüne de raporda yer verildi.

251 şahsın şehit olduğu ve 2000’den fazla yurttaşın yaralandığı darbe teşebbüsünün emeline erişemediğinin anlatıldığı raporda, FETÖ üyelerinin 15 Temmuz gecesi dünyaya terörün yeni bir biçimini gösterdiği ifade edildi.

İzleme raporunda şu ifadeler yer aldı:

“15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşananların cemiyetsel bellekteki izlerine bakmak ve o gecenin politik ve sosyolojik tahlilini yapmak sürecin doğru değerlendirilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu minvalde 15 Temmuz’un Türkiye tarihi açısından ehemmiyeti ve alanların sosyolojisi çok iyi anlaşılıp inceleme edilmelidir.”

Emelini aşan ifadeler

Gerek televizyon yönetimi gerekse program sunucusunun bahse mevzu ifadeleri tasvip etmediklerini söylemelerinin ve kamuoyundan özür dilediklerinin andırdırıldığı Ülke TV raporunda, yayında dile getirilen lafların ifade hürlüğünü aştığı belirtildi.

Sıradaki Haber :  Baloncunun fırtına ile imtihanı

Raporu detaylarıyla ele alan Radyo ve Televizyon Üst Heyeti, mülakatların neticesinde yayıncı kuruluşa müeyyide uygulanmasına hükmetti.

Yayının, 6112 rakamlı Yasada yer alan “Yayın hizmetleri. cemiyeti kin ve husumete tahrik edemez veya cemiyette nefret duyguları oluşturamaz.” kararını ihlal ettiği kanısına varan Üst Heyet, Ülke TV hakkında 3 defa program durdurma cezası verdi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı