Gündem

Rusya ve Türkiye’den korona virüs aşısı için ortak çalışma kararı

Rusya ve Türkiye’den korona virüs aşısı için ortak çalışma kararı

Korona virüs salgını ile gayret kapsamında aşı çalışmaları devam ederken, Rusya ve Türkiye’den aşı için ortak çalışma kararı alındı. Rusya tarafından yapılan söylemede, Rus ve Türk bilim adamlarının korona virüs aşısı için birlikte çalışma kararı alındığı duyuruldu.

Rusya İnsan Sıhhati ve Harcayıcı Haklarını Koruma Servisi Başkanı Anna Popova, yaptığı söylemede video konferans yoluyla Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Takviyecisi Emine Alp Meşe ile görüştüğünü ifade etti. Popova, “Görüşmelerde korona virüs salgınının Rusya’daki ve Türkiye’deki gidişatı, virüse karşı oluşturulmaya çalışılan aşı çalışmaları, karantinadan çıkış sürecine müteveccih atılan adımlar ve iki ülkedeki salgın vaziyetinin daha makûsa gitmemesi hususuna ait ayrıntılar ele alındı” ifadelerini kullandı.

“Aşı çalışmalarını ortak yürütme kararı aldık”

Başkan Popova, Türk kuruludan aşı çalışmalarını ortak yürütme öneriyi aldıklarını belirterek, “Türk tarafının öneriyi üzerine aşı çalışmalarını ortak yürütme kararı aldık. Bilim adamları ve uzmanların aşıya müteveccih bilgi alışverişi mevzusunda uyuşmaya vardık” dedi.

Türk hükümeti tarafından korona virüsü kapsamında alınan kararlara da değinen Popova, “Türk kurulu, korona virüse tutulan hasta olaylarının düşmesine ait hükümet tarafından alınan kararlar, devlet tarafından sıradanlaşmaya müteveccih yapılan tasarılar, ekonomin değişik sektörlerine müteveccih yapılan çalışmalarla alakalı bilgiler verdi. Yanaşan turizm sezonu nedeniyle, salgının dağılmaması için bazı tedbirler alınacak” ifadelerini kullandı. Başkan Popova, görüşmenin sonunda bilimsel ve teknik mevzularda uyuşmaya varıldığına söyledi.

Öte yandan Pazartesi günü Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir telefon görüşmesi hakikatleştirmiş, korona hastalarının rehabilitasyonlarının nasıl yapıldığı ve aşıya müteveccih çalışmaların ehemmiyeti vurgulanmıştı.

Rusya’da toplam korona virüs olay rakamı 326 bin 448’e, yaşamını kaybedenlerin rakamı ise 3 bin 249’a erişti.

Bekir Besbelli

Sıradaki Haber :  Bakan Kurum: 'Yalova merkezinde kentsel dönüşüm çalışmasına başlayacağız'
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı