Gündem

Sıcaklık arkasıydı, balığa alaka eksildi

Sıcaklık arkasıydı, balığa alaka eksildi

Samsun, korona virüsü ile çaba kapsamında caddeye çıkma kısıtlaması başladığından beri hafta sonu kısıtlama yapılan şehirler arasında oluyor. Cumhurbaşkanlığı Kabine Buluşmasının ardından 16-17-18-19 Mayıs tarihleri arasında 4 günlük caddeye çıkma yasağı uygulanacağı ifade edilmişti. Bu kapsamda Samsun’da da 4 günlük caddeye çıkma yasağı uygulanacak. Her caddeye çıkma yasağı evveli alışveriş yapan ve tedarik zincirlerinde yoğunluk oluşturan yurttaşlar, Afrika sıcaklarının tesiriyle bu hafta sonu balığa alaka göstermediler.

“Geçen yasak evveli kilo kilo balık satmıştık”

Satışların geçen yasaklara göre düştüğünü ifade eden balık satıcısı Onur Can Köse, “Havaların sıcak gitmesinden dolayı yurttaşların balığa olan alakası az. Hava sıcak olunca canları sürüklemiyor herhalde. Geçen caddeye çıkma kısıtlamasının son gününde işler oldukça yoğundu. O zaman hava koşulları daha serin ve hoştu. Yurttaş 4 günlük balığını almıştı. Bugün ise geçen hafta olduğu gibi iş yapmadık. Balık maliyetlerinde çoğalış da yaşanmadı. Buna karşın iş yok” dedi.

Maliyetlerin oldukça uygun olduğunu dile getiren balık satıcısı Kurtça Aydın ise, “Balık maliyetleri düştü. Balıkların kilosu 15 liradan başlayıp, 40 liraya kadar çıkıyor. Hekimler ve uzmanlar balığın ne kadar bereketli bir yiyecek olduğunu söylüyorlar. Vitamin yetersizi olanlar bol bol balık gıda. Şu anda levreğin kilosu 39 TL, kınalı barbun kilo 35 TL, uskumru tane 10 TL, alabalık kilo 20 TL, yerli somon kilo 25, Norveç somonu kilo 40 TL, çipura kilo 30 TL ve kefal kilo 20 TL’den satılıyor. Karadeniz’de balıklar oldukça uzun ama allahın izniyle azıcık daha düşer” diye konuştu.

Erdi Demür
 

Sıradaki Haber :  Bu yatın haftalık kirası 950 bin euro
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı