Gündem

Solucan gübresi üreterek kanser hadiselerinin önüne geçmeyi amaçlıyor

Solucan gübresi üreterek kanser hadiselerinin önüne geçmeyi amaçlıyor

Solucan gübresinin mahsullerde erken hasat, yarar çoğalışı ve sezonu geç kapatma özelliği sağladığına inanan Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde ikamet eden Kazım Bozoklu, kurduğu kuruluşta solucan gübresi üretmeye başladı. Ürettiği solucan gübresiyle natürel fide üretmeyi amaçlayan Bozoklu, ayrıca daha da yüksek yarar almayı tasarlıyor.

“Solucan gübresi İnebolu’da yeni yeni tanınmaya başlandı”

Yaptığı işin kıymetini tarım ile uyumunu sağlayan Trakya ve Ege Bölgesindeki çiftçilerin daha iyi bildiğini ve İnebolu’da da yeni yeni tanınmaya başladığını belirten İnebolulu çiftçi Kazım Bozoklu, “Toprağın üç maddeye gereksinimi var. Mineraller, canlılar ve organik maddeler. Biz bölge olarak topraklarımızda organik maddeyi kaybettik, canlıları da kaybetmiş bunuyoruz. Yalnızca mineraller var. Toprağı daha nitelikli hale getirmek ve daha nitelikli imal almak için iki şeye lüzumumuz var. Kaybettiklerimizden birisi canlılar, öbürü de organik kıymetlerdir. Dünyanın bir hayli ülkesi Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda, Belçika ve özellikle İsrail dahi çölleşmiş topraklarını solucan gübresi ile kalkındırıp kimyevi gübresini bize satıyor ve kanser vak’ası onlarda yok denecek kadar az iken bizde almış başını gidiyor” dedi.

“7 milyon Kırmızı Kaliforniya solucanımız var”

Solucan gübresini nasıl oluşturduklarından da bahseden Bozoklu, şunları söyledi: “Burada canlıları ve seperatörden geçmiş yüzde 70 hayvan gübresini yüzde 30 oranda içinde mantar kompostu, darı sılajı, yumurta kabuğu tozu, çay kisbesi, fındık koçanından oluşan nebatsal atık yardımı ile buluşturuyoruz ve solucan gübresi oluşturuyoruz. Burada bulunan her havuzda 150 bin toplamda 7 milyon Kırmızı Kaliforniya solucanımız var. 7 aydan evvel solucan gübresini değemiyoruz. Zira kasaların dolması ve gübrenin yaradılışı 7 ayı buluyor. Ondan sonra öteki operasyonları yerine getiriyoruz. Bu canlının öteki adı kültür solucanı. Solucan gübresi pH’ı dengeler ve yüksek pH’ı düşürür düşük olanları da yükseltme özelliği vardır. Bunu da yapabilen başka bir canlı yoktur. Kırmızı Kaliforniya solucanı 1 metre kare de 65 bin adet solucan yaşayabiliyor. Gübre oluşuncaya kadar uzunca bir müddet geçiyor. Katlanmak gerekiyor. Bende onu yapıyorum. Daha sonra ambalajlayıp üreticilere pazarlıyoruz. Şuan Türkiye’nin bir hayli şehrine ve ilçesine kargo ile yolluyoruz”
2 sene evvel acemi olarak başladığı solucan gübresi üretme işini geliştirmek ve geliştirmek isteyen Kazım Bozoklu, “Solucan gübresi katılarak üretilen mahsullerde erken hasatta yarar çoğalışı ve sezonu geç kapatma özelliği yaşanıyor” diye konuştu.

Sıradaki Haber :  Küresel iflaslarda artış beklentisi

“Yarar çoğaldırıcı yüzde 100 organik bir gübredir”

Organik solucan gübresi tarımın her alanında kullanıldığını söyleyen Bozoklu, “Suyu, havayı pislemez ve hiçbir hasarı yoktur. Kimyevi gübre ile yorulmuş toprakları canlandırır, nebatların köklerini kuvvetlendirir, topraktaki organik madde ölçüsünü artırır. Solucanın salgıladığı solöm akışkanı sayesinde nebat kök hastalıklarına karşı mukavemet sağlar. Her türlü sebze, meyve bahçesi, tam tarla ve sera nebatları için besleyici, köklendirici, yarar artırıcı ve erkencilik sağlayan özelliklere sahip yüzde 100 organik bir gübredir” biçiminde konuştu.

“Fide, yerli tohum ve çilek serasında sınamalar başladı”

Solucan gübresi ile ilk sınamayı kendisinin yapmaya başladığını ifade eden Kazım Bozoklu, kurduğu fide serasında ağırlıklı olarak natürel İnebolu tohumlarından oluşan çay domatesi, nam köyü biberi, dikenli salatalık, sakız kabağı, patlıcan, kabak fideleri yetiştirdiğini belirterek, şunları kaydoldu: “Seramızda ata tohumu yerli tohumundan fideleri, hiçbir kimyevi gübre kullanmadan katı solucan gübresi ve akışkan solucan gübresi ile yumurta kabuğu tozu kullanarak organik fide yetiştiriyorum. Yerli tohumu fide haline getiriyorum. Yetiştirdiğimiz mahsullerimizdeki reel tadı alıyoruz. Seramız da yetiştirdiğimiz şuanda biber, domates, sakız kapağı, dikenli salatalık çeşitleri, marul, maydanoz gibi fidelerimizi burada yetiştiriyoruz. Bizim buradaki tek emelimiz natürel ve organik mahsuller üretmektir ve bunun içinde tohumun yerli tohum olması, gübrenin de organik olması gerekiyor. Ürettiğimiz tam mahsullerin solucan gübresini kullanarak yetişmesini sağlıyoruz. Şu ana kadar yaptığımız fide imalinde solucan gübresinin yaktığını hiç görmedim. Zira mahsulü yakan gübre değil içindeki asittir. Bizim hammaddemizde isyankarda yer yok, zira solucan asitte yaşayamaz. Bizim buradaki emelimiz solucan gübresi ile toplamda pH balansını dengeleyip natürel organik mahsuller yetiştirmektir. Ülkemizde şimdiye kadar tahlil yapılmadan ne kadar ve nasıl atılacağı öğrenilmeden, kimyevi gübreler atılarak toprağın balansı bozulmuş. Canlılar yok edilmiş. Zira kimyevi gübrenin bazısı pH yükseltiyor, bazısı da düşürüyor. Bizde pH’ın dengelemesi için solucan gübresine lüzum dinliyoruz. pH’ı dengeleyen tek gübre solucan gübresidir. Canlıların ebatları ve boyutları küçüldükçe gübrenin niteliği ve bedeli çoğalır”

Sıradaki Haber :  15 kilometrelik tozlu yolculuk süt sağımıyla son buluyor

Cemal İlyasoğlu
 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı