Gündem

Tarım emekçilerinin güçlü ekmek gayreti

Tarım emekçilerinin güçlü ekmek gayreti

Her sene Mayıs ayının ilk günlerinde zirai imalde çalışmak için Doğu ve Güneydoğu şehirlerinden Konya’ya aileleri ile beraber gelen tarım emekçileri Kaşınhanı Semti yakınlarındaki araziye kurdukları çadırlarda barınıyor. Her gün tarlalarda pancar, domates, patates, marul gibi mahsullerin çapasını yapan mevsimlik tarım emekçileri, gün sonunda yakılan odun ateşindeki ocaklarda yemeklerini pişiriyor.

20 çadırda barınan emekçilerin grup mesulü Farız Direk, korona virüs salgını sebebiyle seyahat faktörün güçleştiğini ancak legal izin alarak Şanlıurfa’dan Konya’ya geldiklerini söyledi. Geçen hafta bölgeye çadırlarını kurduklarını anlatan Direk, 3 ay sonra yeniden çalışmak üzere Ankara Polatlı’ya gideceklerini belirtti. Direk, “Pancar, havuç, lahana gibi mahsullerin çapasını yapıyoruz. Bugün öğleye kadar çalıştık. Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyorum. Burada 3 ay kadar kalacağız sonra Polatlı’ya gideceğiz oradan da soğan hasadına gideriz. Daha sonra Adana’ya çalışmaya gidip sonrasında da memleketimize döneriz. Şanlıurfa’da en fazla iki ay kalabiliyoruz sonrasında hep çalışmak için kent kent dolaşıyoruz” dedi.

Çalışan emekçiler ise, “Ömrümüzün çoğu tarlalarda geçiyor. Buraya çocuklarla beraber geldik. Çocukların mektepleri kapalı olduğu için mektepler açılana kadar dışarıda olacağız. Çadırlarımızda su ve elektriğimiz yok. Bu sebeple yetkililerden takviye bekliyoruz” diye konuştular.

İbrahim Yetkin

Sıradaki Haber :  İkbal Gürpınar’ın annesi korona virüs nedeniyle hayatını kaybetti
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı