Yaşam

Tokat’ta, korona virüs sebze fidesi imaline mani olmadı

Tokat’ta, korona virüs sebze fidesi imaline mani olmadı

Türkiye’de tarımda ehemmiyetli yere sahip olan Tokat’ta çiftçinin korona virüsten etkilenmemesi ismine çalışmalar yürütülüyor. Ziraat Fakültesi Bahçe Nebatları Kısmı Öğretim Azası Prof. Dr. Naif Geboloğlu ile Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Nebat Besleme Kısmı Öğretim Azası Doç Dr. Sezer Şahin tarafından serada fide yetiştiriciliğine müteveccih Araştırma Ve Geliştirme çalışmasının yanı gizeme üreticilerin fide arzları da karşılanıyor. Takribî 5 yıldır imal yapılan seralarda 1.5 milyon adet sebze fidesi çiftçilere ve hobi bahçesi olan yurttaşlara maliyetine satışa sunuluyor. Geboloğlu, fide yapımını ticari olarak değil mahallîde sebze fidesi yapımını yaygınlaştırmak emelinde olduklarını söyledi.

Korona virüse karşı üst seviyede temkin alarak çalıştılar

Dünyayı tesiri altına alan korona virüse karşı ihtiyatlarını alarak çalıştırdıklarını ifade eden Geboloğlu, “Bu sene pandemi sebebiyle ihtiyatlı çalışmak zorundaydık. Sosyal mesafeyi gözeterek, maske ve eldiven takmak suretiyle temkinlerimizi alarak çalıştık. Tohum ekimlerimizi, sulamalarımızı, bakımlarımızı yaptık. 2 aydır çok yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Serada günde 10 saat çalışıyoruz. Bugüne kadar çok şükür Covid-19’la alakalı bir kasvet yaşamadık. Ama çok zorlandık. Zira önlemleri üst seviyede yakalamak zorundaydık. Burada bir dostumuzun pozitif netice vermesi vaziyetinde belki de bizim seramızı kapatacaklardı. Bu tip tehlikeler vardı dolayısı ile aralıksız temkinlerimizi üst seviyede yakaladık. Bu maliyetlerimizi yükseltti. Ama buna karşın biz üreticilerimizi maliyetine fide vermek için çabalıyoruz” dedi.

Tokat tarımı Covid-19’dan etkilenmeyecek

Tokat’ın sebze tarımının Covid-19’dan etkilenmeyeceğini ifade eden Geboloğlu, “Bugüne kadar aldığımız bilgiler ve izlenimler bu süreçte şehir tarımının bu süreçten etkilenmeyeceği güzergahında. Bu anlamda Tarım Bakanlığı ve valiliğin aldıkları ihtiyatlar var. Onlarında tesirlerini arazide görüyoruz” diye konuştu.

Fide imali ile beraber endemik cinsler korunuyor

Serada mahallî fidelerin popilasyonunu ürettiklerini ifade eden Geboloğlu, “Tokatlı sıhhatli üretilmiş ‘Tokat biberi’ fidesini başka bir yerde bulamaz. Bizde bu cins yok olmasın devam etsin diye hem fidesini üretiyoruz. Hemde ıslah çalışmalarını yapıyoruz. Eş biçimde mahallî domates tiplerini de biz burada fide haline getirip tutku edenlere dağıtıyoruz. Bir yanda da bu tipleri biz burada koruma altına almış gidişattayız. Maksimum fide maliyetimiz 50 kuruş. Toptan üreticiye 18 – 50 kuruş arasında değişiyor Acemi sebze fidesi yetiştiricilerini de fide satışımız var. Bu yıl 30’a yakın çeşit satışa sınacağız. Piyasanın altında maliyetlerle yurttaşımıza fide dağıtımımız oluyor” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haber :  Oğlunun kaza yaptığını duyan anne olay yerinde gözyaşlarına boğludu

Kalaycık köyünde çiftçilik yapan Hami Hamarat ise korona virüsün zirai faaliyetlere mani olmadığını belirterek, “Mevsimlik emekçilerimizi tedbirler kapsamında çalışacakları tarlaya getirdik. Çalışmaya devam ediyoruz. İmalimiz sezon süresince ara vermeden devam edecek. Devletimizden de takviyelerini bekliyoruz” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı