Yaşam

Üreticiler bu yıl daha çok ekiyor

Üreticiler bu yıl daha çok ekiyor

Korona virüsü salgınıyla beraber milyonlarca insan konutlarına çekilirken, kuru yiyecek mahsullerine de arz süratle arkasıydı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de ilk hadisenin söylendiği tarihten bu yana bir hayli mahsule ciddi çoğalışlar oldu. Dünyanın güç bir süreçten geçtiği bu yarıyılda yapımın ehemmiyeti bir kere daha anlaşıldı. Bunun farkında olan Sinoplu çeltik üreticileri de bu yıl geçmiş senelere göre daha çok ekim yapmayı tasarlıyor.

Türkiye’nin çeltik gereksiniminin ehemmiyetli bir kısmını karşılayan Sinop’un Boyabat ilçesinde çiftçilerin bu yıl daha çok ekim yapacağını belirten Boyabat İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Akılda, “Boyabat, ülkemizin ehemmiyetli çeltik yapım alanlarından sahip. İlçemizde takribî 33 köyde çeltik ekimi yapılmaktadır. Geçen yıla oranla bu yıl içinde bulunduğumuz salgın sebebiyle ekimlerde köylerimiz, yetiştiricilerimiz tam emeklerine tüketmektedirler. Geçen yıl takribî 19 bin dekarda çeltik yapımı ve mahsul ekimi yapılmışken bu yıl bu alan 25 bin dekarlara kadar çıkmıştı. Yetiştiricilerimiz özveriyle bu ulusal gayrete katkıda bulunuyor. Geçen seneye oranla rekoltede sezilir oranda çoğalış bekliyoruz” dedi.

“Bizler özveri yapacağız ki devletimiz ayakta kalsın”

Yeni tip korona virüsü salgını sebebiyle insanların konutlarına çekildiğini ve karantina günlerinde tüketimin çok fazla olduğuna dikkati sürükleyen üreticiler de daha çok emek tüketip sarihi kapatmanın peşinde olduklarını belirttiler. Çiftçilerden Satılmış Dağlı, “Bu yıl korona virüs sebebiyle çeltiğimizi daha çok ekeceğiz. Yurttaşımız güç gidişatta kalmasın, kıtlık olmasın diye daha çok alanda ekim yapacağım. Çeltik ekimi çok güç bir iş. Çok emek istiyor. Ama olsun. Bizler özveri yapacağız ki devletimiz ayakta kalsın. Bu güç günlerinde üstesinden geleceğiz. Buğdayımızı ektik şimdi pirincimizi ekiyoruz. Ekim evveli su verilen tarlalarda traktörle düzleştirme operasyonu yapıyoruz, yabancı otları ise tırmıklarla ayıklıyoruz. Ondan sonra tohumlarını atacağız allahın izniyle” diye konuştu.

Sıradaki Haber :  Kahramanmaraş'ın kartpostallık manzaraları

Ramazan Karayemiş ise geçen sene 25 dönüm alanda çeltik ekimi yaptığını, bu yıl ise 40 dönüm ektiğini söyledi.

Mustafa Akılda

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı