Gündem

Virüse çok kızan Umay’dan duygulandıran video: “Korona virüs suratından annemi göremiyorum”

Virüse çok kızan Umay’dan duygulandıran video: “Korona virüs suratından annemi göremiyorum”

Mersin Kent Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Covid-19 yoğun bakım kısmında 1 Nisan’dan bu yana gönüllü olarak çalışan hemşire kardeşler Günseli Karadavut ve Gamze Çağlar, Anneler Günü’nde konutlarından ayrı kalmanın kederiyle aile özlemi sürüklüyor. Korona virüsle Covid-19 çabada ön saflarda yer almak için gönüllü olan hemşire kız kardeşler, bulaştırma tehlikesine karşı kendilerini izole ederek, ailelerinden ayrı kalmayı göze aldılar. Sağlık Kurumunda Covid-19 yoğun bakım kısmında 1,5 aydır canla başla insanları sıhhatine kavuşturmak için çalışan hemşireler, bu süreci ülke olarak sıhhatle atlatıp ailelerine kavuşacakları günü bekliyorlar.

Virüse çok kızan Umay’dan duygulandıran video: “Korona virüs suratından annemi göremiyorum”
10 senelik konutlu ve 7 yaşında bir kız çocuk annesi olan hemşire Günseli Karadavut, 1 Nisan tarihinden bu yana eşi yurt dışında misyonlu olan kız kardeşi Gamze’nin evinde kalıyor. Takribî 1,5 aydır kızı Umay ve eşi Uğur Karadavut’tan ayrı yaşayan 35 yaşındaki Günseli hemşire, bu süreçte ailesiyle telefonla görüşüyor; annesini kendisinden ayırdığı için korona virüse çok agresif olan kızı Umay’ı, nöbetten çıktığı bazı günlerde çok uzaktan görme fırsatı buluyor.

Günseli hemşire, Anneler Günü’nde Umay’ın, babası tarafından çekilen videosuyla bir sürpriz yaşayarak duygulandı. Umay, videoda bir taraftan korona virüse tepkisini dile getirirken, bir taraftan da annesine özlemini anlatarak, “Korona virüs suratından annemi, dostlarımı göremiyorum, mektebime gidemiyorum. Anne seni çok beğeniyorum, seni çok özledim. Anneler Günün mübarek olsun. İyi ki varsın anne” diye seslendi.
Kızıyla telefonda görüntülü konuşarak özlem gidermeye çalışan hemşire Karadavut, ödev yapan Umay’a “Agresif mısın hala Covid’e ve bana” diye sorarken, eşi Uğur Karadavut ise “Umay iyi, ödevlerini yaptı. Seni bekliyoruz. Çok asaplı. Umarım artık en kısa zamanda biter, sen de kazançsın. Gerçekten çok özledik” dedi.

Sıradaki Haber :  Ordu’da polikliniklere yoğun bakım ünitesi kuruluyor

Altı aydır toplanamadığı eşiyle görüntülü konuştu

Eşi gemi makine mühendisi olduğu için devamlı yurt dışında bulunan 9 senelik hemşire Gamze Çağlar da salgının başladığı ilk günlerde misyonu gereği Çin’de bulunan eşi Altan Çağlar ile Aralık 2019’dan bu yana toplanamadı. Eşiyle sık sık telefonda görüntülü konuşan Gamze hemşire, şu an sarih denizde Japonya yolcusu olan Altan Çağlar ile bir kere daha özlem giderdi.

“Güçlü bir süreç ama allahın izniyle zafer öyküsü olarak usumuzda kalır”

Mersinli hemşire kardeşler, salgın sürecinde ailelerine dinledikleri özlemi İHA muhabirine anlattılar. Bu pandemi sürecinin kendileri için de bir ilk deneyim olduğunu belirten Günseli hemşire, “Evhamlarımız vardı. Ben azıcık sıkıntılı oluyordum, zira bir tarafta aileyi düşünme, bir tarafta da kendi işinle alakalı düşüncelerin var. O tulumlarla çalışmanın ne kadar güç olduğunu gördük. Süreçte hiç donanım kasveti yaşamadık. Özellikle başhemşiremiz Bilge hanımın donanım dışında takviyeyi de çok fazla oldu. Bizim için pandemi, takım dostlarımızla bütün bir takım ruhunu yaşadığımız bir süreç oldu. Hem kendi yaşamınızı tehlikeye atıyorsunuz hem de hoşlandıklarınızdan uzak kalıyorsunuz. Bunlar güçlü bir süreç. Göründüğünden azıcık daha değişikmiş, bunu birebir yaşadım. Bu salgın bizim için makûs bir öykü ama allahın izniyle zafer öyküsü olarak usumuzda kalır” diye konuştu.

Mersin’de sürecin zaferli olduğunu da vurgulayan Karadavut, bunda cemiyetin de hisseyi olduğunu belirterek, Mersinlilere teşekkür etti.

“Virüse çok kızıyor”

Bu süreçte bulaştırma tehlikesini düşünerek konuta gitmediğini, eşi yurt dışında olan kardeşinde kaldığını dile getiren Karadavut, kızına eşinin baktığını ve 1,5 aydır onları göremediğini söyledi. Karadavut, “Çocuğum, bu yarıyılda ‘aile böyle olmamalı’, ‘uzakta olmak aile gibi değil’ demeye başladı. Devamlı televizyonlarda dinlediği için ‘Artık bitsin Covid, basmakalıp yaşamımıza dönelim, aile olalım, yakın olalım’ diye çok söyledi. Azıcık da tepkiliydi, sanki ben özellikle konuta gelmiyormuşum hissi uyandırdı onda. Virüse çok kızıyor. Komşumuz hoca, o hep konutta çocuklarının yanında olduğu için kızım bana, ‘Neden sen de hoca olmadın? Neden hemşire oldun? Biz seni göremiyoruz’ diyerek devamlı beni denetledi. Ama daha sonrasında azıcık daha kavramaya başladı. Azıcık da görüntülü konuşmalarda daha iyi olduk. Bu süreçte nöbetten çıktıktan sonra bazı zamanlar kızımı çok uzaktan gördüğüm anlar oldu ama tabi ki yanaşamamak, sarılamamak, değememek daha ayrı. Beğendiklerinize değince sezebiliyorsunuz, onlar sezebiliyor. Bunu yaşayamadık. Tabi ki eşime de epeyce vazife düştü bu süreçte, hem anne hem baba olmak zorunda kaldı” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haber :  Mauritius Balıkçılık Bakanlığı: 'Şu ana kadar 38 yunus ölü bulundu'

Bu ay sonuna kadar yoğun bakımdaki misyonuna devam edeceğini kaydolan Günseli hemşire, süreç sonunda herkesin ailesine sıhhatli biçimde kavuşmasını diledi.

“Duygusal anlamda büyük bir özlem var; 6 aydır görmüyoruz birbirimizi”

Hemşire Gamze Çağlar ise eşinden ayrı kaldığı 6 ayda yaşadığı duyguları şöyle anlattı:
“Eşim denizci, gemi makine mühendisi. Kendisi ilk Covid başladığında Aralık ayında Çin’deydi. Orada kaldılar uzun bir zaman, geminin içinde karantinada kaldılar. Takribî 6 ay oldu eşimle surat surata görüşmeyeli. Yurt dışı uçuşları açıldığı zaman eşim de Türkiye’ye dönecek. Onlar bu süreçte Çin, Amerika, Avustralya gibi bir hayli ülkeye gittiler gemiyle. Şimdi Japonya ve Kore’ye gidecekler. Onlar da geminin içinde kendilerini gözetmek zorunda kaldılar tabi. Donanım kasveti yaşamadılar, Türkiye de dahil bir hayli ülke onlara donanım gönderdi. Biz yalnızca ‘Bir şey olmasın’ diye kaygı duyduk. Zati uzakta, bir yandan özlem, bir yandan kaygı var. Bunları atlatmaya çalıştık. Güçlü bir süreç oldu. Ben yoğun bakımda, eşim gemide olduğu için çok büyük kaygılar yaşadık. Eşimle görüntülü konuşabiliyorum. Duygusal anlamda büyük bir özlem var; 6 aydır görmüyoruz birbirimizi. Burada olsaydı da görebilir miydik öğrenmiyorum, zira gene izole etmemiz gerekebilirdi birbirimizden kendimizi. O orada kaygı, ben burada kaygı biçiminde bu süreci geçiriyoruz. Haziranda kavuşacağız allahın izniyle.”

Kıymet Gökçe-Koray Ünlü

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı